Втора средба на Заедничката експертска комисија меѓу Македонија и Бугарија

Втората средба на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања, формирана согласно Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија...

3 октомври, 2018 @ 11:56 часот

Димитров и денеска нема да реферира, седницата на Комисијата за надворешна политика е одложена

Седницата на собраниската Комисија за надворешна политика на која отчет за надворешната политика требаше да има шефот на дипломатијата Никола Димитров повторно е одложена. Седницата на оваа Комисија...

1 август, 2018 @ 10:21 часот

Могерини: Поминавте долг пат и се вративте на вистинската патека

Високата претставничка за надворешна политика Федерика Могерини денеска престојува во македонскиот главен град каде што се сретна со премиерот Зоран Заев. Таа беше пречекана од македонскиот премиер,...

18 април, 2018 @ 21:39 часот

Каевски ја посочи комисијата како одговорна за скандалот со збирката поезија

Одговорноста за направениот избор и за содржината на збирката „Млади поети“ ја носат членовите на Комисијата и тие ќе треба да вратат околу 3.000 евра државни пари. Ова е заклучокот од спроведената анализа...

3 април, 2018 @ 15:44 часот

Комисијата за „Млади поети“ се огради од скандалозните стихови

Јовица Ивановски, Николина Андова Шопова и Тихомир Јанчовски, членови на Комисијата за конкурсот „Млади поети“ на Агенцијата за млади и спорт се оградуваат од скандалозната содржина во збирката поезија...

2 април, 2018 @ 12:31 часот

Договорот со Бугарија доби зелено светло од Комисијата за надворешна политика

Комисијата за надворешна политика денеска ја заврши расправата по предлог-законот за ратификација на Договорот за добрососедство помеѓу Македонија и Бугарија и му предложи на Собранието да го донесе...

26 декември, 2017 @ 14:03 часот

ВМРО-ДПМНЕ: Одземањето на имунитетот на пратениците е доказ дека не постои правен систем

Денешната одлука на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања не е базирана на факти и на аргументи, туку на голата желба за политички реваншизам на СДСМ кон пратениците на ВМРО-ДПМНЕ...

30 ноември, 2017 @ 15:36 часот

Без присуство на членовите на ВМРО-ДПМНЕ, Комисијата одобри одземање на имунитетот на шесте пратеници

Со пет гласа „за“ и ниеден „против“, Комисијата за мандатно имунитетни прашања со поединечно гласање за секој од шесте пратеници го одобри барањето за притвор. За Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов, Сашо...

@ 12:49 часот

Ќе се одлучува за одземање на имунитетот на шест пратеници од 27 април

Комисијата за деловнички и мандантно-имунитетни прашања денеска ќе расправа за барањата за притвор за шесте пратеници на барање на Основниот суд Скопје 1. Претседателот на Собранието на Република...

@ 10:36 часот

Одложена седницата на Комисијата за финансирање и буџет

Седницата на Комисијата за финансирање и буџет на Собранието, која беше закажана за денеска во 11 часот, се одложи на неодредено, информираат собраниските служби. На седницата треба да се расправа за...

28 ноември, 2017 @ 11:55 часот