Дебрца не смее да биде депонија – Дебрца е историја!

фото: Шило Вчерашниот ден, 22 април, Денот на планетата Земја, бурно и гневно се одбележа и во Македонија. Во Независна Mакедонија. И во слободарска Дебрца која некој одново ја провоцира да биде борбена...

23 април, 2018 @ 21:00 часот

Притворот, Законот за јазици, мерцедесот и свекрвите на плот

Зекири излегол со соопштение на одредена телевизија дека се прават напори за ослободување на одредени групи на Албанци од доживотен затвор, затоа што како тврди тој „биле невини“ (пази молим те, сѐ...

7 март, 2018 @ 22:59 часот

Житието на Адам Смит, проклетството на Балканот и опасните замки на утопизмот

Пред скоро два и пол века, шкотскиот математичар Адам Смит докажа дека еден народ е богат онолку колку што му продава на остатокот од светот. Во неговото капитално дело „Богатството на народите“ тој...

4 март, 2018 @ 21:44 часот

Зошто прашањето за името на државата мора да оди на референдум?

Прашањето за името на нашата држава коешто го имаме со Република Грција, не мачи од распаѓањето на СФРЈ до ден денеска. Навидум, се чини дека решението за овој проблем којшто Република Грција го има...

27 февруари, 2018 @ 19:01 часот

Мико: Дали си ТИ подготвен да се откажеш од Македонија?

Џејсон Мико, Американец што повеќе од две децении се бори за правото на Македонија и на Македонците на сопствен идентитет под тие имиња, својата најнова колумна на блогот „Медиум“, која ја пренесува...

9 февруари, 2018 @ 16:02 часот

Градоначалниците на Скопје и Атина со заедничка колумна во „Та неа“

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов и Градоначалникот на Атина, Јоргос Каминис, на 9 февруари 2018 година, петок, во Атина ќе имаат официјална средба, а во пресрет на неа, во заедничка колумна дадоа...

7 февруари, 2018 @ 22:31 часот

Damnatio Memoriae како потсетник на македонските политички лидери

Damnatio Memoriae во антиката Damnatio Memoriaе претставува облик на санкција која постоела во античкиот Рим, со тоа што оние кои биле осудени на оваа казна биле осудени на заборав од историјата, што значело и нивно...

31 јануари, 2018 @ 11:29 часот

Мико до Македонците: Се откажете ли од името и од идентитетот, тоа ќе биде засекогаш!

Американецот Џејсон Мико, поддржувач на Македонија и на Македонците веќе над две децении, во својата најнова колумна го предупредува македонскиот народ дека откажувањето од името и од идентитетот...

11 јануари, 2018 @ 17:58 часот