БЕСА на Гаши би можела наскоро да биде дел од Владата на Заев

Претседателот на скопското крило на Движењето Беса, Африм Гаши, синоќа остварил средби со партиски членови и симпатизери во Кичево по што најави дека партијата наскоро би можела да стане дел од Владата. „Ова...

13 мај, 2018 @ 13:04 часот

Милошоски бара распуштање на коалицијата „За подобра Македонија“

Антонио Милошоски на својата фејсбук страница го искажа своето мислење за коалицијата „За подобра Македонија“ и посочи дека ВМРО-ДПМНЕ треба да ја поддржи идејата за една изборна единица. „И на крај...

5 мај, 2018 @ 17:53 часот

Заев: Турската демократска партија ќе биде дел од владината коалиција

Ги допрецизираме разговорите со Турската демократска партија и се надевам дека до идниот вторник тоа ќе биде комплетно заокружено. Се работи за споделување на одговорност по самите институции. Ова...

28 март, 2018 @ 20:05 часот

Независни Грци: Терминот „Македонија“ е грчки, дури и да се каже на кинески

Од Независни Грци, партијата коалициски партнер во грчката влада, уште еднаш повторуваат дека нема да прифатат име во кое би бил вклучен „грчкиот термин Македонија“, па дури, како што вели портпаролката...

24 јануари, 2018 @ 12:21 часот

Хасани од ДПТМ ја напушта коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ

Уште еден пратеник од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ во Собранието на Република Македонија ќе делува како независен пратеник. Станува збор за Јусуф Хасани од Демократската партија на Турците...

9 јануари, 2018 @ 15:04 часот

Заев по средбата со коалиционите партнери: Влегуваме во година на клучни одлуки

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, денеска оствари средба со претседателите и претставниците на политичките партии од коалицијата. На оваа, предновогодишна средба, премиерот...

29 декември, 2017 @ 19:18 часот

Села дефинитивно ја напушта Владата, Заев вели дека одлуката е очекувана

Лидерот на „Алијансата за Албанците“, Зијадин Села, во изјава за медиумите рече дека ќе продолжат да дејствуваат како опозиција бидејќи бил нарушен договорот што го имале со претседателот на Владата,...

27 декември, 2017 @ 18:03 часот

Амди Бајрам ја напушти коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ

Амди Бајрам најави дека од денеска во Собранието ќе делува како пратеник на партијата Сојуз на Ромите, а не како дел од коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ. „До денеска бев пратеник од Сојузот на Ромите во коалиција...

22 декември, 2017 @ 15:35 часот

Коалицијата „О2“ ќе ја тужи државата ако не издвои повеќе средства за заштита на животната средина

Граѓанската иницијатива „О2 Коалиција за чист воздух“ бара Владата да го зголеми буџетот за заштита на животна средина за 2018 година од 0,4 проценти од БДП, колку е планиран, на најмалку 2,5 проценти. Во...

11 декември, 2017 @ 14:54 часот