Заев-Кечијанг: Процесот за безвизен режим меѓу Македонија и Кина е во крајна фаза

Процесот за воспоставување на безвизен режим меѓу Македонија и Кина е во крајна фаза. За ова било разговарано и на средбата на премиерот Зоран Заев со неговиот кинески колега, Ли Кечијанг, и кинеската...

8 јули, 2018 @ 11:49 часот

Кина го возвраќа ударот: воведува царина на 125 американски производи

Кина воведува увозни такси на месо, овошје и други производи од САД, како одговор на американските увозни такси на челик и алуминиум кои ги воведе претседателот Доналд Трамп. Министерството за трговија...

2 април, 2018 @ 11:09 часот

Џинпинг: Обидите за поделба на Кина се осудени на пропаст

Кинескиот претседател Си Џинпинг во неговиот силен националистички завршен говор пред парламентот, ја опиша Кина како растечка глобална сила, објави Би-Би-Си. Тој рече дека постигнувањето на целосно...

20 март, 2018 @ 11:06 часот

Кина го смени Уставот, ова е можност претседателот Си да се кандидира за трет мандат

Кинеското Народно собрание донесе одлука со која се укинува ограничувањето на претседателот на два последователни мандати. Со оваа измена се отвора пат претседателот Си Џинпинг да владее три, па и...

11 март, 2018 @ 10:02 часот

Кина додели финансиска помош за Македонија во висина од 2,5 милиони евра

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, и Амбасадорот на Народна Република Кина, Јин Ликсиан денеска потпишаа Договор за економска и техничка соработка за обезбедување...

18 декември, 2017 @ 15:33 часот

Заев: Помошта од Кина е од историско значење за инфраструктурната модернизација на земјата

Премиерот Зоран Заев заедно со владината делегација денеска во Будимпешта оствари средба со Премиерот на Народна Република Кина, Ли Кечијанг и владина делегација на НР Кина. „Народна Република Кина...

28 ноември, 2017 @ 16:25 часот