Дипломатски скандал: Србите испратиле покана до Каталонија, па им рекле оти било по грешка

Претседателката на српскиот Парламент, Маја Гојковиќ изјави дека Ненад Чанак без да се консултира, на меѓународниот собир „Со идеја на ЕУ до мир и развој“, покрај парламентарци од Приштина повикал...

12 мај, 2018 @ 9:46 часот

Откажан изборот на нов претседател на каталонската Влада

Изборот за нов претседател на каталонската Влада беше откажан од претседателот на Парламентот на шпанскиот автономен регион Каталонија, Рожер Торент. Изборот се откажа откако беше приведен единствениот...

24 март, 2018 @ 15:33 часот

Каталонците гласаат за избор на нов претседател

Денес во Каталонија ќе биде одржано гласање за избор на нов претседател. -Соопшти претседателот на каталонскиот Парламент Рожер Торент. Најголема поддршка има Жорди Турул, поранешен лидер на каталонското...

22 март, 2018 @ 8:31 часот

Сепаратистите победија на изборите во Каталонија

Каталонските сепаратистички партии добија мнозинство во регионалниот парламент врз основа на 99 отсто од преброените гласови од предвремените регионални избори, пренесува Макфакс. Трите партии кои...

22 декември, 2017 @ 9:39 часот

За Јункер стремежот на Каталонија кон независност бил „катастрофа“

Стремежот на Каталонија за независност е „катастрофа“, против која ќе се бори Европската унија со цел да го поддржи единството на Шпанија, изјави претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер. „Каталонија...

19 ноември, 2017 @ 18:14 часот

Дали Каталонците сакаат да се вратат во 18. век?

Шпанската влада ја исполни својата закана: најави активирање на членот 155 од Уставот, со кој автономијата на Каталонија може да биде силно ограничена или целосно откажана. Неодамна, ситуацијата ескалираше,...

23 октомври, 2017 @ 20:40 часот