ВМРО-ДПМНЕ: Одземањето на имунитетот на пратениците е доказ дека не постои правен систем

Денешната одлука на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања не е базирана на факти и на аргументи, туку на голата желба за политички реваншизам на СДСМ кон пратениците на ВМРО-ДПМНЕ...

30 ноември, 2017 @ 15:36 часот

Без присуство на членовите на ВМРО-ДПМНЕ, Комисијата одобри одземање на имунитетот на шесте пратеници

Со пет гласа „за“ и ниеден „против“, Комисијата за мандатно имунитетни прашања со поединечно гласање за секој од шесте пратеници го одобри барањето за притвор. За Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов, Сашо...

@ 12:49 часот

Ќе се одлучува за одземање на имунитетот на шест пратеници од 27 април

Комисијата за деловнички и мандантно-имунитетни прашања денеска ќе расправа за барањата за притвор за шесте пратеници на барање на Основниот суд Скопје 1. Претседателот на Собранието на Република...

@ 10:36 часот

Во Собранието ќе се расправа за имунитетот на шестмина пратеници

Комисијата за деловничко и мандатно имунитетни прашања при Собранието на Република Македонија денеска се очекува да расправа за барањето на Кривичниот суд за одземање на имунитетот за шестмина пратеници,...

29 ноември, 2017 @ 9:37 часот

Судот бара од Собранието одземање на имунитетот на шест пратеници

Кривичниот суд доставил барање со Собранието за одземање на имунитет на шест пратеници кои Основното јавно обвинителство поради насилствата во Собранието од 27 април годинава ги товари за загрозување...

28 ноември, 2017 @ 20:34 часот

Мугабе се согласил да се повлече од претседателската функција

Долгогодишниот лидер на Зимбабве, Роберт Мугабе денеска се согласил да се повлече од функцијата претседател, јави телевизијата Си-Ен-Ен, само еден ден откако тој се обрати на нацијата, но не најави дека...

20 ноември, 2017 @ 11:11 часот