Ѕанакопулос: Ерга омнес, уставна ревизија и име од предлозите на Нимиц теми на преговарачката маса во Њујорк

Ерга омнес, уставна ревизија и име од предлозите на Нимиц се темите на преговарачката маса во Њујорк, според министерот без ресор и портпарол на грчката влада Димитрис Ѕанакопулос, кој смета дека постојат...

25 мај, 2018 @ 13:56 часот

Вардар ги дозна имињата на судиите за полуфиналето против Монпелје

Европската ракометна федерација ги соопшти имињата на судиските двојки кои ќе ја делат правдата на Ф4 турнирот на Лигата на шампионите кај мажите. На актуелниот европски шампион Вардар, кој ќе игра...

8 мај, 2018 @ 12:12 часот

Аеродромот и автопатот од вчера ги носат новите имиња

Скопскиот аеродром и автопатот од Табановце до граничниот премин Богородица од вчера официјално имаат нови имиња. Владината одлука за преименување стана официјална откако излезе во Службен весник. Аеродромот...

15 февруари, 2018 @ 12:21 часот

Николоски: Отстапуваме од нешто наше, а за возврат не добиваме ништо

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски се јави со реакција на својот Фејсбук профил во врска со последната одлука на македонската Влада да ги преименува автопатот и аеродромот кои досега...

6 февруари, 2018 @ 19:04 часот

Воскопулос: Пет предлози за името на грчкиот регион Македонија

Павлос Воскопулос Филипов, еден од водачите на партијата на Македонците во Грција „Виножито” дава интересна и оригинална идеја за надминување на разликите околу името на нашата држава. Тој дава предлог...

20 јануари, 2018 @ 9:47 часот

Нова, Северна, Вардарска, Горна или (Скопје) на латиница, без превод на англиски, се предложените додавки на Македонија

Република Нова Македонија, Република Северна Македонија, Република Вардарска Македонија, Република Горна Македонија и Република Македонија (Скопје), сите со македонска транскрипција, напишани на...

18 јануари, 2018 @ 17:46 часот

Нимиц ќе ги предложи Северна, Горна и Нова Македонија како решенија?!

„Северна Македонија“, „Горна Македонија„ и „Нова Македонија“ (на македонски без превод) се трите имиња според грчкиот весник „Real news“, што ќе се најдат на маса на средбата на Метју Нимиц со преговарачите...

6 јануари, 2018 @ 19:17 часот

Александар и Александра се најчестите имиња на децата во 2017 година

Александар, Александра, Јован, Јована, Миахил, Маихаела, Максим се меѓу најчестите имиња на новородените деца во 2017 година. Според Управата за водење матични книги, чести се и имиња Филип, Филипа, Калин...

30 декември, 2017 @ 10:02 часот