Села смета дека референдум за името е непотребен

Лидерот на Алијансата за Албанците Зијадин Села смета дека референдумот за промена на името е непотребен. Во интервјуто за Алсат, Села зборувајќи за најавените уставните измени рече дека дека тие треба...

5 август, 2018 @ 19:27 часот

Референдумот за името распишан, се чека одлуката на ВМРО-ДПМНЕ

Согласно со одлуката која Собранието ја изгласа вчера, граѓаните на Македонија на 30 септември 2018 ќе треба да се изјаснат за прашањето:  „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот помеѓу...

31 јули, 2018 @ 9:21 часот

Заев убеден во успешноста на референдумот за промена на името

По самитот на НАТО сите политички партии ќе имаат средба во Собранието за да ги утврдиме елементите на референдумот, деталите за прашањето што ќе се постави на референдумот и за карактеристиката на...

11 јули, 2018 @ 10:28 часот

Денес во Собранието пратениците треба да го ратификуваат Договорот за името

Прво на пленарна седница на која пратениците на ВМРО – ДПМНЕ гласаа против и ја напуштија седницата а потоа и во Комисијата за европски прашања, договорот ги помина двете фази. Министерот за надворешни...

20 јуни, 2018 @ 10:10 часот

Договорот за името ќе влезе во Собранието со европско знаменце

Договорот за решавање на името, потпишан меѓу Македонија и Грција ќе биде испратен во Собранието со европско знаменце, така што прво ќе треба да го помине филтерот на Комисијата за европски прашања...

18 јуни, 2018 @ 14:41 часот

ВМРО-ДПМНЕ: Република Македонија губи со овој договор

Зоран Заев е човек на кого не може ништо да му се верува. Зоран Заев лаже дури и кога се колне во сопствените предци и во сопствените деца. Зоран Заев и СДСМ не можат да очекуваат поддршка за договор со...

14 јуни, 2018 @ 9:15 часот

Честитки од Могерини и Хан, за историскиот договор кој го постигнаа Заев и Ципрас

Сесрдно им честитаме на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев за нивната определба и лидерство во постигнувањето на овој историски договор меѓу нивните земји, што придонесува за трансформација на...

@ 8:45 часот

Ципрас: Договореното име е за севкупна употреба што предвидува уставна ревизија

Атина и Скопје постигнаа историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас. „Носам добри вести. Пред малку стигнавме до договор со премиерот...

12 јуни, 2018 @ 18:33 часот

Ѕанакопулос: Оптимист сум дека Заев ќе го направи решителниот чекор и ќе стигнеме до договор

Оптимизам дека македонскиот премиер ќе го направи „решителниот чекор“ и ќе се постигне договор, изразува портпаролот на грчката влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос во интервју за грчкиот...

10 јуни, 2018 @ 19:27 часот

Нов протест во Атина за „одбрана на името Македонија“

„Илјадници граѓани низ цела Грција порачаа дека Македонија е грчка“, „24 градови, еден глас“, „Илјадници граѓани на улици, протестираа за Македонија“, „Македонија е грчка извикаа илјадници граѓани...

7 јуни, 2018 @ 13:48 часот