Премиерот смета дека протерувањето на рускиот дипломат нема да влијае на односите со Русија

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција ја потврди информацијата дадена од министерот за надворешни работи Никола Димитров во врска со протерувањето на руски дипломат поради, како што рече,...

27 март, 2018 @ 17:01 часот

Заев: Тоа што се протестира пред децата на пратениците е недозволиво

Децата на пратениците, лично јас, а и сите околу мене ќе ги заштитиме, изјави денеска премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање во врска со протестите пред домовите на пратениците на СДСМ...

19 март, 2018 @ 12:13 часот

Мицкоски најави посети на терен, а за изјавата на Ахмети рече дека е еднонационална

Во Македонија не се живее подобро. Стануваме држава каде сиромаштијатa расте, стандардот опаѓа, а корупцијата е највисока во Европа. Владата залудно потроши 10 месеци од животот на сите граѓани. Не е...

18 март, 2018 @ 17:30 часот

Сали Бериша: Законот за јазици е важно достигнување за албанската нација

Поранешниот албански премиер и претседател, Сали Бериша, се огласи по изгласувањето на законот за јазици во Македонија. „Третото гласање на законот за употреба на албанскиот јазик како официјален...

15 март, 2018 @ 14:11 часот

Амди Бајрам: Законот за јазици е уставно неуставен, но треба да се изгласа

Пратеникот Амди Бајрам, дел од коалицијата на СДСМ вели дека Законот за јазици е уставно неуставен, но сепак треба да се изгласа без одолговлекувања. Бајрам додава дека така е зацртано и така треба да...

11 март, 2018 @ 22:24 часот

Лавров: Сега сме виновни и за студеното време што ја зафати Европа

Русофобијата што ги зафати западните земји се граничи со здравиот разум, па сега Русија се обвинува и за студеното време што ја зафати Европа, вели рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров,...

6 март, 2018 @ 10:26 часот

Јункер: ЕУ не врши притисок врз Македонија и Грција за името

Престедателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, по враќањето од турнејата на Западниот Балкан, за Еуроњуз изјави дека Европската Унија не врши притисок врз Македонија и Грција за решавање на...

3 март, 2018 @ 11:38 часот

Селмани: Владата да објасни кој изврши притисок за сменетата изјава на полицајката

Владата треба да даде објаснување, кој врши притисок врз полицајката Јасмина Јаначковска, да ја смени изјавата за инцидентот кај Мавровка, на фејсбук напиша претседателот на Здружението на новинари...

2 март, 2018 @ 14:56 часот

Бутарис за Македонците: „Скопјаните“ не се човекојадци

Од што се плашиме, дека можеби соседите ќе ни го земат Солун? Сега е шансата да завршиме со ова отворено прашање. Скопјаните не се човекојадци, рекол солунскиот градоначалник Јанис Бутарис, во писмениот...

1 март, 2018 @ 15:17 часот