Протест за одбрана на името: Да бидеме жив штит преку кој нема да помине преименувањето на Македонија

Околу три илјади граѓани присуствуваа на протестот за одбрана на името Македонија кој попладнево се одржа пред македонското Собрание, во организација на македонската координативна мрежа СУМ – Сите...

26 април, 2018 @ 21:25 часот

Заев за БТВ: Го признаваме бугарскиот дел на Македонија

Ние, делот на таа историска Македонија, која е во Бугарија, го признаваме како бугарски дел и тука нема никакви дилеми, изјави премиерот Зоран Заев во интервју за бугарската БТВ. „Ако ги погледнеме историски...

25 април, 2018 @ 23:34 часот

Грчкото МНР го искара Хан, ги „поткопувал“ преговорите

Грчкото Министерство за надворешни работи (МНР), попладнево преку соопштение реагираше на изјавата на еврокомесарот Јоханес Хан повикувајќи го да престане да дава погрешна слика за преговорите. „Го...

24 април, 2018 @ 21:02 часот

Шчербак: Македонските граѓани на референдум да одлучат дали се за членство во НАТО

Македонија да не го прифаќа притисокот за избор меѓу западот и истокот – изјави рускиот амбасадор во земјава, Олег Шчербак. Според него, граѓаните на референдум треба да решат дали се за членство...

@ 17:00 часот

Руската амбасада во Скопје: Заев е погрешно информиран за протераниот дипломат

Од Руската амбасада во Скопје на нивниот Твитер профил реагираа на изјавата на премиерот Заев во интервјуто за ТВ 24, каде вели дека „протераниот руски дипломат недозволиво се однесувал во Македонија,...

16 април, 2018 @ 11:46 часот

Светскиот македонски конгрес бара Гарет да биде прогласен за персона нон грата

Светскиот македонски конгрес (СМК) најостро ја осудува изјавата на британскиот амбасадор Чарлс Гарет во интервјуто за телевизија Телма, дека „решението за спорот со името е централно безбедносно...

6 април, 2018 @ 19:52 часот

Спасовски: Западнобалканската мигрантска рута сѐ уште е жива

Западнобалканската рута, иако со помал интензитет сѐ уште е жива, изјави денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на дипломатски брифинг на Регионалната иницијатива за миграција,...

5 април, 2018 @ 12:46 часот

Димитров: Има условен напредок во преговорите, доаѓаат потешките прашања

Има условен напредок во преговорите, бидејќи како одиме напред доаѓаме до потешките прашања. И од нашата страна и од нивната страна имаме доста за размислување, и за мерење. Ова го изјави министерот...

30 март, 2018 @ 16:59 часот

Коѕијас: Се нaдевaм декa ќе нaпрaвиме некoи пoзитивни чекoри

Се нaдевaм декa ќе нaпрaвиме некoи пoзитивни чекoри денеска, им рекoл шефoт нa грчкaтa диoлoмaтијa нa нoвинaрите кусo пред пoчетoкoт нa средбaтa сo македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитрoв и посредникот...

@ 11:49 часот

Мицкоски: На 27 април бев со народот и повторно ќе бидам со народот

„Гледам дека ја интересира власта каде сум бил на 27-ти април 2017 година. Иако и фотографиите кои ги објавија не кажуваат ништо повеќе од она што јас веќе претходно го соопштив за моето движење тој ден,...

28 март, 2018 @ 19:59 часот