Радев за извинувањето на Заев: Тоа на Фејсбук не е извинување

Претседателот на Бугарија, Румен Радев денеска од Варна изјави дека тоа што го напишал македонскиот премиер Зоран Заев на Фејсбук не било извинување како што тврдат бугарските медиуми. „Вие слушнавте...

12 август, 2018 @ 19:46 часот

Ердоган: Оние кои планираа државен удар во 2016, сега сакаат истото да го сторат на економски начин

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, во саботата, ден по остриот пад на националната валута, истакна дека против Турција се води економска војна и најави дека земјата ќе го возврати ударот, но не...

@ 19:40 часот

Хрватскиот селектор Далиќ: Ако станеме светски прваци, никој нема да работи до септември!

Ако Хрватска ја освои светската титула, во земјата нема да се работи до септември, изјави селекторот Златко Далиќ на пресконференцијата пред полуфиналето на Мундијалот 2018 против Англија. Средбата...

11 јули, 2018 @ 10:51 часот

Заев од Брисел: Според искуствата преговорите со ЕУ би ги завршиле 2025 година

Датумот за преговори е признание за неповратниот европски курс на Република Македонија – ова беше истакнато на заедничката прес-конференција на премиерот Зоран Заев со претседателот на Европскиот...

28 јуни, 2018 @ 17:09 часот

Заев за српска „Политика“: Верувам во успешен референдум

Референдумот ќе успее, а тоа би било успех за граѓаните на Македонија, вели премиерот Зоран Заев во изјава за српскиот весник „Политика“. „Јас сум непоправлив оптимист како што знаете и верувам дека...

24 јуни, 2018 @ 14:29 часот

Мицотакис: Илинденска Македонија е иредентистички предлог

Илинден и илинденското востание се идентификуваат со македонскиот иредентизам, смета лидерот на грчката опозициска Нова демократија Киријакос Мицотакис и вели дека неговата партија никогаш нема...

21 мај, 2018 @ 9:42 часот

Вучиќ: Цел свет им се смее на Србија и Хрватска

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека Србија и Хрватска испаѓаат смешни пред целата меѓународна јавност поради реципрочните мерки кои ги воведоа една на друга. „Важно е да разбереме...

27 април, 2018 @ 22:08 часот