Извештајот на Европската Комисија на дневен ред пред пратениците

Пратениците на денешната 47. собраниска седница ќе го разгледаат Извештајот на Европската Комисија за Република Македонија за 2018 година. На дневен ред на седницата се о Предлог одлуката за испраќање...

11 јуни, 2018 @ 11:19 часот

Денеска извештајот на СЈО ќе се најде пред пратениците на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците

Пред членовите на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците. се очекува  Специјалната обвинителка Катица Јанева  да го презентира нивниот  извештај. Во шестмесечниот период од септември...

25 април, 2018 @ 8:31 часот

Османи тврди дека Македонија го имала најдобриот извештај од ЕК досега

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи вели дека Македонија добила исклучително позитивен извештај, веројатно најдобар извештај кој досега сме го имале крунисан со чиста и безусловна...

22 април, 2018 @ 12:12 часот

Стејт департмент: Неказнивоста останува проблем во Македонија

Владата преземала некои мерки за истражување, гонење и казнување на претставници кои извршиле злоупотреби, вклучително полицајци виновни за употреба на прекумерна сила, но „неказнивоста останува...

21 април, 2018 @ 12:11 часот

ОМД бара ЕУ интеграција, но под услов да биде со уставното име и идентитет

Овогодишниот извештај на Европската Комисија, во аспект на пристапот, препораките и оценките, е всушност продолжение на досегашната пракса, почнувајќи со првиот извештај во далечната 2009 година кога...

20 април, 2018 @ 18:45 часот

Николоски: Владата се претставува дека добива петки, а добива двојки

Добро е што Македонија доби позитивен извештај од Европската комисја бидејќи тоа е патот кон кој чекориме. Она што ми пречи е очигледно организирана маркетиншка и пи-ар кампања зошто од 2009 година добавме...

18 април, 2018 @ 21:44 часот

Мицкоски до Хан: Опозицијата суштински го подобри квалитетот на реформските закони

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес оствари средба со Јоханес Хан, комесар за соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија. „На средбата стана збор за извештајот...

@ 16:16 часот

Заев: Ова е нов, поволен ветер за идните заеднички остварувања

По повод Извештајот на Европската комисија и безусловената препорака за почеток на преговорите за Македонија со ЕУ, премиерот Заев одржа прес конференција на која истакна дека денешниот ден е еден...

17 април, 2018 @ 18:19 часот

Македонија ќе добие препорака за безусловен старт на преговорите со Унијата

Европската Комисија во извештајот за Македонија препорачува безусловен старт на преговорите. Увид во документот имала Македонската информативна агенција МИА, за која извори од Брисел предупредуваат...

16 април, 2018 @ 13:28 часот

Според „Фридом Хаус“ Македонија е делумно слободна земја

Македонија е оценета како делумно слободна во најновиот извештај на американската невладина „Фридом хаус“. Од земјите во регионот со иста оценка се и Албанија, Косово, Црна Гора и Босна и Херцеговина....

16 јануари, 2018 @ 11:13 часот