Нови заменици министри: Жерновски за надворешни работи, Асим Муса за здравство

Владата ги испрати до Собранието имињата на новите министри и заменици министри, договорени со политичките партии кои влегуваат во владината коалиција. Потврдени се информациите дека поранешниот...

23 мај, 2018 @ 12:10 часот

Османи до Филипче: Да ја унапредиме апсорпцијата на странска помош во здравството

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денес оствари средба со новиот министер за Здравство, Венко Филипче. На средбата беа отворени прашањата за предизвиците...

2 јануари, 2018 @ 16:08 часот

Неврохирургот Венко Филипче ќе биде нов министер за здравство

Неврохирургот Венко Филипче, кој во моментот е советник за здравство во кабинетот на премиерот Зоран Заев, ќе биде новиот министер за здравство, потвдија за МИА владини извори. Со тоа, по двомесечна...

18 декември, 2017 @ 17:25 часот

Венко Филипче ќе биде нов министер за здравство?

Венко Филипче најверојатно ќе биде предлогот на премиерот Зоран Заев до Собранието за нов министер за здравство, брифира висок владин функционер за ТВ 24. Истиот функционер вели дека во игра е и актуелниот...

16 декември, 2017 @ 22:37 часот

Села: Министерот за здравство треба да биде доктор

Алијансата за Албанците останува во владината коалиција, а за новиот министер за здравство ќе се одлучи на партиските органи. Ќе поставиме човек којшто ќе ни го обели образот како што беше Арбен Таравари,...

10 ноември, 2017 @ 8:32 часот