Села до италијанскиот амбасадор: Законот за албански јазик е важен елемент за демократизација на Македонија

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зиадин Села, денеска оствари средба со амбасадорот на Италија во Македонија, Карло Ромео. Од Алијансата соопштија дека Села го информирал амбасадорот за усвојувањето...

29 март, 2018 @ 15:30 часот

СДСМ: Законот за минимална плата се одвива непречено и без сериозни импликации врз Буџетот

Спроведувањето на Законот за минимална плата се одвива непречено и без сериозни импликации врз Буџетот и позитивно влијае врз растот на платите, велат во соопштение до медиумите од владејачката СДСМ. „Од...

28 март, 2018 @ 9:50 часот

Царовска: Законот за минимална плата се имплементира без проблеми

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска ја посети фабриката Окитекс и одржа средба со сопственикот, Миле Миленковски и претседателот на Синдикатот од текстилната, кожарската...

27 март, 2018 @ 14:34 часот

ВМРО-ДПМНЕ: Одлуката на Иванов да не го потпишува Законот за двојазичност е државничка

При носењето на законот беа прекршени голем број процедури и беше укинато основното право на пратениците да предложат, да дискутираат и да гласаат за своите амандмани, со што Законот за двојазичност...

25 март, 2018 @ 11:26 часот

Трамп потпиша Закон со кој се дозволуваат официјални американско-тајвански контакти

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша предлог-закон, кој е веќе усвоен од Конгресот, со кој им се дозволува на американски официјални претставници да патуваат во Тајван на средби со тајвански...

17 март, 2018 @ 11:44 часот

Мицкоски: Законот не го признаваме, Џафери ќе добие кривична за кршење на Уставот и законите

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кривична пријава против претседателот на Собранието, Талат Џафери, поради флагрантно кршење на Уставот и законите, најави вечерва на прес-конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан...

14 март, 2018 @ 20:23 часот

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ го блокираат законот кој претходно го прифатија

Се она што го прават Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ во Собранието нема никаква врска со Зaконот за употребата на јазиците којшто претходно го прифатија. Единствено станува збор за обид за блокадата...

@ 11:10 часот

Законот за употреба на јазиците утре на собраниска седница

На денешната средба меѓу претседателот на Собранието, Талат Џафери, и координаторите на пратеничките групи било договорено за утре да биде закажано продолжението на 32. седница на Собранието на која...

13 март, 2018 @ 14:48 часот

Во првата година МРТ ќе биде финансирана со 0,7 отсто од Буџетот

Целта на измените и дополнување на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги е департизација и професионализација на МРТ и Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. Владата вчера...

21 февруари, 2018 @ 15:30 часот

ВМРО-ДПМНЕ подготви 35.000 амандмани за спречување на Законот за употреба на јазиците

Со дури 35.000 амандмани, опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе се обиде да го спречи донесувањето на контроверзниот Закон за употреба на јазиците. Службите на Собранието работат со полна пареа, а дел од опозициските...

27 јануари, 2018 @ 16:53 часот