Османи и Мета разговарале за Законот за јазиците во Македонија

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во Тирана имал средба со албанскиот претседател, Илир Мета. Албанските медиуми јавуваат дека на средбата било разговарано за активностите...

20 мај, 2018 @ 11:22 часот

Џафери ќе го испрател Законот за јазици до Службен весник кога ќе проценел дека треба

Имајќи предвид дека нема рокови во однос на објавувањето на законот за јазици, сметам дека во соодветно време, кога ќе проценам дека треба да се прати законот до Службен весник, тој ќе се објави и потоа...

13 мај, 2018 @ 12:53 часот

Законот за јазици ќе биде објавен во Службен весник, а власта спрема и кривична против Иванов

Претседателот на Собранието Талат Џафери минатата недела најави дека наскоро ќе го испрати Законот за употреба на јазиците на објавување во Службен весник и без потписот на претседателот. Тоа е првата...

3 мај, 2018 @ 21:01 часот

Џафери: Законот за јазици ќе биде објавен во Службен весник без потпис од претседателот Иванов

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска изјави дека Законот за употреба на јазиците ќе биде објавен во Службен весник, без да биде потпишан од претседателот Ѓорге Иванов, како што налага Уставот. „Не...

27 април, 2018 @ 15:11 часот

Османи бара да се реагира оти Иванов го кршел Уставот за Законот за јазици

Државата мирно гледа како првиот човек одговорен за заштита на Уставот најфлагрантно го крши Уставот и со тоа не ја почитува волјата на мнозинството граѓани на Република Македонија. Треба да реагираме...

14 април, 2018 @ 18:21 часот

Џафери нема да го потпише Законот за јазици во име на Иванов

Претседателот на Собранието, Талат Џафери побарал средба со претседателот Ѓорге Иванов, одговор не добил, но вели дека тој нема да го потпише Законот за јазици. „Јас нема да се впуштам да ставам потпис...

29 март, 2018 @ 11:21 часот

Жбогар за Законот за јазици: Мора да ја прифатиме волјата на мнозинството пратеници

Амбасадорот на Европска унија во Скопје, Самуел Жбогар, вчеравечер во интервју за ТВ 24 изјави дека е факт оти мнозинството пратеници во Собранието го изгласаа Законот за употреба на јазиците. „Имате...

24 март, 2018 @ 17:48 часот

Џафери за инцидентот со Груевски: Да го спроведев деловникот до крај, дотичниот ќе излезеше надвор како вреќа

Недозволиво е било кој пратеник да се качи таму кајшто е претседателот на Собранието, затоа што тоа има друга дефиниција. Тоа е пуч. Тоа е атак на институцијата претседател на Собранието. Вака го искоментира...

22 март, 2018 @ 20:29 часот

МАНУ: Македонскиот јазик треба да ја задржи интегративната функција

Македонскиот јазик треба да ја задржи својата интегративна функција. Употребата на другите јазици треба да се одвива преку културна соработка и преку взаемно дружење и заеднички и културно уметнички...

20 март, 2018 @ 18:49 часот