ВМРО-ДПМНЕ: Заев ја покрива катастрофата со нарачани судски пресуди

ВМРО-ДПМНЕ повторно обвини дека државата се презадолжува, а граѓаните осиромашуваат, додека претседателот на СДСМ, Зоран Заев се обидува да ја покрие катастрофата со нарачани судски пресуди. „Судот...

26 мај, 2018 @ 11:41 часот

Премиерот Заев на аудиенција кај папата Франциско

Премиерот Зоран Заев и придружната владина делегација денеска ќе присуствуваат на аудиенција кај папата Франциско во апостолската палата во Ватикан. Како што соопшти владината прес-служба, предвидена...

25 мај, 2018 @ 11:12 часот

Заев од Кисела Вода: Следете ме, нашиот идентитет и иднината на земјата ќе бидат обезбедени

Владата и парламентарното мнозинство посветено работи на спроведувањето на зацртаните мерки што ги намалуваат трошоците за живот, обезедуваат повеќе пари кај граѓаните и повисоки плати, порача синоќа...

23 мај, 2018 @ 11:20 часот

Премиерот Заев и лидерот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски денес ќе се соочат на ТВ дуел

Дебатата насловена „Една година власт, една година опозиција“ ќе почне во 20 часот на Македонската радио-телевизија, На дебатата премиерот Зоран Заев ќе се соочи со лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ,...

@ 10:45 часот

Случај „Поткуп“: Заев ослободен од одговорност

Не се докажа дека Заев побарал поткуп од бизнисменот Иван Николов. Во изрекувањето на пресудата, судијата потврди дека овој сведок на главната расправа давал нејасни одговори и не му поклони верба. Судот...

21 мај, 2018 @ 22:32 часот

Левица поднесе кривична против Заев: Со ерга омнес, Македонија е доведена под зависност од друга држава

Левица поднесе кривична пријава против премиерот Зоран Заев за сторено дело од кривичниот законик кој се однесува на загрозување на независноста. „Граѓанин кој ќе доведе државата во потчинетост од...

@ 11:46 часот

ВМРО-ДПМНЕ: Картелот на власт на чело со Заев работи на штета на граѓаните

Од ВМРО-ДПМНЕ го критикуваат ставот на владејачкиот СДСМ според кој покачувањето на акцизата на дизелот нема да ги погоди сиромашните граѓани бидејќи 60% од сиромашните домаќинства во Македонија немаат...

@ 9:48 часот

Левица ќе поднесе кривична против Заев за загрозување на независноста

Политичката партија Левица ќе поднесе утре кривична пријава против премиерот Зоран Заев до Основното јавно обвинителство – Скопје, за сторено кривично дело против државата, по чл. 308 од Кривичниот...

20 мај, 2018 @ 21:18 часот

ОМД: Четвртиот Илинден ќе биде денот кога Македонија ќе се повлече од т.н. преговори за името

Од Обединетата македонска дијаспора (ОМД) соопштија дека категорично го отфрлаат предлогот на премиерот Зоран Заев да го смени македонскиот Устав и да наметне „ново име“ на Македонија и македонскиот...

@ 10:46 часот