Нов филтер за печката инсенераторот во Дрисла, Шилегов вети дека ќе престане загадувањето

Градоначалникот Шилегов денеска во Дрисла организираше Отворен ден за новинарите и за претставниците и активистите од еколошките граѓански организации. Во рамките на Отворениот ден беше пуштен во...

25 април, 2018 @ 17:56 часот

Решена „мистеријата“ за загадувањето: Македонија добила токсичен подарок од Британија во 2000?

„Токсичен подарок за Македонија“ пишувале британските медиуми уште во 2001-ва. Ете, полека почнува да се разрешува „мистеријата“ на загадувањето. И да се потврдува дека не е ниту сообраќајот, ниту греењето,...

9 јануари, 2018 @ 15:21 часот

Владата ќе примени итни мерки доколку продолжи енормното загадување

Министерството за животна средина и Министерството за здравство да ги ослободат од работни обврски бремените жени, луѓето со хронична астма, луѓето со прележан мозочен или срцев удар и да го реорганизираат...

15 декември, 2017 @ 16:01 часот

Шилегов: Граѓаните да дадат идеи за решавање на проблемот со загадувањето

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов упати повик до сите граѓани кои имаат некаква идеа или предлог за решавање на проблемот со загадувањето да дојдат во понеделник во просториите на градот Скопје...

@ 15:49 часот

Руската до американската амбасада во Скопје: Имаме решение за загадениот воздух

Преку службениот Твитер налог, руската амбасада ѝ одговори на американската амбасада со предлог за прочисување на воздухот во Скопје. Амбасадата на САД во Македонија преку нивниот „Твитер“ налог...

@ 8:30 часот

И американската амбасада загрижена за загадениот воздух во Скопје

Загадувањето во Скопје беше толку големо што едвај можеше да се види амбасадата. Кои идеи ги имате за почист воздух во Македонија? Ваков твит осамна на службениот Твитер налог на Амбасадата на САД во...

14 декември, 2017 @ 20:46 часот

Мицевски: Безусловно запирање на сите процеси на политички прогон

Наместо да фокусира на проблемите за подобрување на економијата, решавање на загадениот воздух во Скопје и во поголемиот дел од државата, наместо да го подобрува животниот стандард на пензионерите,...

@ 18:00 часот