ЕУ до Приштина и Тирана: Не си играјте со границите

Приштина и Тирана се обврзани целосно да ги почитуваат одредбите од Спогодбата за асоцијација и стабилизација кои се однесуваат на коректно управување со границите, предупреди портпаролката на Европската...

21 септември, 2018 @ 20:27 часот

Иванов до Столтенберг: НАТО и ЕУ не смеат да бидат алиби за лош договор

Верувам дека вистинското место на Република Македонија е во Европската Унија и НАТО Алијансата. Ќе продолжам да ги поддржувам нашите стратешки цели. Ho, Европската Унија и НАТО во никој случај не смеат...

6 септември, 2018 @ 11:35 часот

Заев ја откри можната формулација на референдумското прашање

Во интервју за грчката национална телевизија ЕРТ 1, премиерот, Зоран Заев открива како би гласело референдумското прашање. „Народот убеден сум дека ќе биде „ЗА“ договорот со Грција заради тоа што...

6 јули, 2018 @ 13:14 часот

ЕУ:Дадена е условна препорака за почетни пристапни преговори доколку зeмјата ги изврши реформите

Европската Унија објави соопштение во кое пишува: „Од страна на Европската Унија не е дадена согласност за пристапни преговори на поранешната југословенска Република Македонија, туку е дадена условна...

27 јуни, 2018 @ 21:55 часот

Пендаровски: Грција вети дека нема да нѐ блокира во НАТО и ЕУ

Критериумот за влез на Македонија во НАТО од 2008 година до денес е решавањето на спорот со Грција. Сега треба да се ориентираме кон тоа што Грција ќе каже во своето писмо испратено до Алијансата, отколку...

26 јуни, 2018 @ 14:05 часот

Германија дава поддршка за преговорите на Македонија со ЕУ

Државниот министер за Европа во германското Министерство за надворешни работи, Михаел Рот, е оптимист и смета дека министрите за надворешни работи на Европската Унија во Луксембург можат да постигнат...

@ 13:57 часот

Заев испрати писмо во кое бара поддршка од премиерите на ЕУ

Претседателот на Владата, Зоран Заев упати писмo до премиерите на земјите членки на Европската Унија во кое ги повикува своите колеги да поддржат одлука за старт за пристапните преговори на Македонија...

@ 13:55 часот

Коѕијас: Европа мора да го испочитува дадениот збор кон Северна Македонија и Албанија

Земјите од ЕУ мора да го одржат својот збор и да ги отворат преговорите за пристап на Македонија и Албанија на самитот од 28 до 29 јуни, вели грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас. Тој во...

25 јуни, 2018 @ 15:18 часот

Борисов: Убеден сум дека Балканот ќе стане едно од најдобрите места за живеење во Европа

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави денеска дека доаѓањето на европските лидери во Софија за Самитот ЕУ-Западен балкан и нивното запознавање со проблемите со кои се соочува регионот претставува...

16 мај, 2018 @ 19:29 часот

Самит во Софија: ЕУ ќе понуди регионално поврзување, а не членство

„Коха Диторе“ го обезбеди нацртот на изјавата на Самитот во Софија, чиј текст беше договорен на состанокот на постојаните претставници на земјите-членки на ЕУ. Од овој нацрт се гледа дека од аспект...

14 мај, 2018 @ 11:24 часот