Мицкоски: Најмала е групата на граѓани која ќе гласа „за“ Договорот со Грција

Несериозно би било доколку би се затвориле во една канцеларија и би договориле од прилика како би бил нашиот став за референдумот и би излегле два-тројца од нас и би го бранеле тој став пред јавноста....

23 август, 2018 @ 17:42 часот

Заев ја откри можната формулација на референдумското прашање

Во интервју за грчката национална телевизија ЕРТ 1, премиерот, Зоран Заев открива како би гласело референдумското прашање. „Народот убеден сум дека ќе биде „ЗА“ договорот со Грција заради тоа што...

6 јули, 2018 @ 13:14 часот

Османи за „Realnews“: Недобивањето датум од ЕУ може да има последици врз Договорот

Недобивањето датум за пристапни преговори со ЕУ, би предизвикало разочарување, но и последици врз имплементацијата на Договорот и врз исходот од референдумот, смета вицепремиерот за евроинтеграции...

24 јуни, 2018 @ 16:20 часот

Мицкоски: Договорот ја обврзува само Македонија, а не и Грција. Ќе поддржиме референдум, само ако тој е обврзувачки и демократски

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ  Христијан Мицкоски во интервју за ТВ Алсат изјави дека според него договорот е капитулански и има многу причини поради тоа. „Потпишаниот договор со Грција е капитулантски чин...

22 јуни, 2018 @ 9:15 часот

Денес во Собранието пратениците треба да го ратификуваат Договорот за името

Прво на пленарна седница на која пратениците на ВМРО – ДПМНЕ гласаа против и ја напуштија седницата а потоа и во Комисијата за европски прашања, договорот ги помина двете фази. Министерот за надворешни...

20 јуни, 2018 @ 10:10 часот

ВМРО-ДПМНЕ ја напушти седницата за договорот со Грција

Денес во Собранието на Република Македонија со 69 гласа „за“ и 40 „против“ беше изгласана потребата за донесување на предлог-законот за ратификација на договорот за името со Грција.  Против потребата...

19 јуни, 2018 @ 14:01 часот

Договорот за името ќе влезе во Собранието со европско знаменце

Договорот за решавање на името, потпишан меѓу Македонија и Грција ќе биде испратен во Собранието со европско знаменце, така што прво ќе треба да го помине филтерот на Комисијата за европски прашања...

18 јуни, 2018 @ 14:41 часот