Димитров го посети Летниот камп по македонски јазик и култура

Mинистерот за надворешни работи Никола Димитров го посети Летниот камп по македонски јазик и култура „Ја сакам Македонија”, што во организација на Министерството за надворешни работи се одржува во...

25 август, 2018 @ 17:22 часот

Димитров и денеска нема да реферира, седницата на Комисијата за надворешна политика е одложена

Седницата на собраниската Комисија за надворешна политика на која отчет за надворешната политика требаше да има шефот на дипломатијата Никола Димитров повторно е одложена. Седницата на оваа Комисија...

1 август, 2018 @ 10:21 часот

Димитров: Косово да ја преиспита одлуката за данокот за увоз на земјоделски производи

Воведувањето на даночна стапка за увоз на земјоделски производи, билатералната соработка меѓу Македонија и Косово, како и можноста за одржување на првата Заедничка седница на Влади до крајот на оваа...

20 јули, 2018 @ 19:12 часот

ВМРО-ДПМНЕ: „Прв чекор на власта е оставка на Никола Димитров кој што заедно со Зоран Заев ја донесоа државата во ќорсокак“

Македонија не доби ниту безусловна покана за НАТО, ниту датум за почеток на преговори со Европската Унија. Македонија со СДСМ доживува вистинско дипломатско фијаско. – вели Наум Стоилковски, портпарол...

12 јули, 2018 @ 8:33 часот

Милошоски: Димитров бара нова работа надвор од Македонија

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен министер за надворешни работи, Антонио Милошоски, тврди дека сегашниот македонски шеф на дипломатијата Никола Димитров бара нова позиција во Обединетите нации,...

11 јуни, 2018 @ 11:17 часот

ФОТО: Заев и Димитров на заеднички ручек, се пофалија дека биле на иста линија

По пишувањата на одредени грчки и македонски медиуми дека односите меѓу премиерот Заев и министерот за надворешни работи Димитров се нарушени, тие денеска објавија заедничка фотографија со која се...

10 јуни, 2018 @ 19:45 часот

Хан твитна: Имавме плодна дискусија со Димитров и Коѕијас, искрена поддршка за преговорите

„Плодна дискусија со пријатели од македонски појадок. Им благодарам на Никос Коѕијас и Никола Димитров за нивната конструктивна и напорна работа! Сите изразивме искрена поддршка за преговорите.“ Ова...

28 мај, 2018 @ 10:49 часот