Мицкоски: Најмала е групата на граѓани која ќе гласа „за“ Договорот со Грција

Несериозно би било доколку би се затвориле во една канцеларија и би договориле од прилика како би бил нашиот став за референдумот и би излегле два-тројца од нас и би го бранеле тој став пред јавноста....

23 август, 2018 @ 17:42 часот

Ципрас презема целосна политичка одговорност за пожарите во Грција

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави дека презема целосна политичка одговорност за смртоносните пожари во Атина во кои животот го загубија 87 луѓе. Ципрас ова им го рекол на министрите, по бројните...

27 јули, 2018 @ 19:09 часот

Заев ја откри можната формулација на референдумското прашање

Во интервју за грчката национална телевизија ЕРТ 1, премиерот, Зоран Заев открива како би гласело референдумското прашање. „Народот убеден сум дека ќе биде „ЗА“ договорот со Грција заради тоа што...

6 јули, 2018 @ 13:14 часот

Пендаровски: Грција вети дека нема да нѐ блокира во НАТО и ЕУ

Критериумот за влез на Македонија во НАТО од 2008 година до денес е решавањето на спорот со Грција. Сега треба да се ориентираме кон тоа што Грција ќе каже во своето писмо испратено до Алијансата, отколку...

26 јуни, 2018 @ 14:05 часот

МНР испрати нота до Грција дека договорот е ратификуван

Договорот кој беше потпишан во неделата во Псарадес, грчкиот дел на Преспа е ратификуван во Собранието. Нотата што треба да  го отвори патот на Македонија за преговори со ЕУ и за добивање покана за членство...

21 јуни, 2018 @ 9:11 часот

Коѕијас: Подобро Македонија да биде наш пријател отколку да стане Голема Бугарија

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас изјавил дека владата на Грција ги има во предвид сите можни опции за развојот на ситуацијата и дека националните интереси на земјата се заштитени,...

19 јуни, 2018 @ 9:24 часот

Илија Чашуле: Не можам да се изначудам на интелектуалците кои го поддржуваат Договорот

Професорот Илија Чашуле преку статус објавен на социјалните мрежи вели дека не може да им се изначуди на некои интелектуалци кои го поддржуваат договорот потпишан со Грција, а за кој вели дека има многу...

18 јуни, 2018 @ 14:31 часот

Во Владата закажана седница за ратификување на Договорот меѓу Македонија и Грција

По потпишувањето на Спогодбата меѓу Македонија и Грција за решавање на спорот за името во Псарадес , од денеска треба да почнат процедурите за негово ратификување. Македонската Влада би требало денеска...

@ 10:35 часот