Груевски денеска ќе ја слушне првата пресуда по обвиненијата на СЈО

Поранешниот премиер Никола Груевски денеска со прва пресуда по обвиненијата на СЈО. Пресуда се однесува за случајот „Тенк“ во кој заедно со поранешниот помошник министер во МВР, Ѓоко Поповски им се...

23 мај, 2018 @ 8:13 часот

Утре пресудата за „Поткуп“, во среда за „Тенк“

Кривичниот суд во понеделник ќе ја објави пресудата за предметот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев, a во среда ќе биде објавена и пресудата за поранешниот премиер Никола Груевски за случајот...

20 мај, 2018 @ 18:12 часот

Процесот „Тенк“ во завршна фаза, првата пресуда за Груевски на 23 мај

Специјалното обвинителство побара судот да ги прогласи за виновни Никола Груевски и Ѓоко Поповски во случајот „Тенк“. Набавката на луксузниот мерцедес вреден 600 илјади евра, според СЈО, била желба...

18 мај, 2018 @ 9:40 часот

Во Кривичниот суд рочишта за предметите „Титаник“ и „Поткуп“

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржат нови рочишта за предметите „Титаник“  и  „Поткуп“. Случајот  „Титаник“  е првиот  обелоденет случај од Специјалното јавно обвинителство. Во „Титаник“...

9 мај, 2018 @ 8:06 часот

СДСМ: Мицкоски е навлезен во промашената матрица на Груевски

Христијан Мицкоски целосно е навлезен во промашената матрица на неговиот претходник Никола Груевски, кој слично како и Мицкоски, со години неосновано и напразно го обвинуваше Зоран Заев за неговата...

8 мај, 2018 @ 17:51 часот

Урко – поранешниот телохранител на Груевски, не се појави на рочиштето за „Тенк“

Дејан Митревски – Урко, поранешниот телохранител на тогашниот премиер Груевски, денеска не се појави во предвиденото време да сведочи пред судот за предметот „Тенк“ кој го води Специјалното јавно...

23 април, 2018 @ 13:19 часот

Груевски: Нема нови капитални инвестиции, БДП е најнизок во Европа

Покрај претстојното зголемување на даноците, кое ќе се почувствува од страна на населението, една од најголемите последици во економијата е на полето на инфраструктурните проекти и капитални инвестиции....

20 април, 2018 @ 14:07 часот

Судењето за „Насилство во Центар“ одложено за 1 јуни

Бидејќи претседателот на судот не можел денес да донесе одлука за изземање на судечкиот совет по барање на одбраната, процесот за предметот „Насилство во Центар“ е одложен за 1 јуни кога ќе биде соопштена...

19 април, 2018 @ 11:03 часот

Груевски: За Македонија беше среќна околност што ВМРО-ДПМНЕ ја предводеше во економската криза

Интересно е во овие 27 години независност на Македонија, годините на светски и европски раст на економијата најчесто се поклопуваше со владеењето на СДСМ и нивните мандати и обратно, ВМРО-ДПМНЕ ја имаше...

17 април, 2018 @ 11:57 часот