Дескоска: Не треба да постои забрана ниту за повикување, ниту за организирање бојкот на референдумот

Не постои и не треба да постои забрана во нашиот правен систем, ниту за повикување, ниту за организирање на бојкот на референдумот. Кривичното дело кое се толкуваше во јавноста како основ за забрана...

6 септември, 2018 @ 11:59 часот

ГЛАСАЈТЕ: Македонката Ристовска во конкуренција за најдобра млада ракометарка на светот

Македонскиот ракомет во последните години ја доживува својата клупска ренесанса, ракометниот клуб Вардар е европски шампион, женскиот ракометен клуб Вардар веќе петта година по ред е на Ф-4 завршницата...

8 мај, 2018 @ 12:30 часот

Договорот за името би се гласал од 180 пратеници во грчкиот парламент?

Најблиските соработници на грчкиот премиер Алексис Ципрас размислуваат евентуалниот договор за името во грчкиот Парламент да се гласа со зголемено мнозинство од 180, место досегашните 151 пратеник,...

5 април, 2018 @ 13:14 часот

Силјановска: Засрамена сум од начинот на кој се изгласа Законот за јазиците

Професорката Гордана Силјановска во вечерашното гостување во емисијата „Ноќно студио“ истакна дека се чувствува засрамена засрамено поради непочитување на процедурите околу носењето на Законот...

15 март, 2018 @ 23:47 часот

Зијадин Села, Ферид Мухиќ и Лилјана Поповска не гласале за Законот за јазици

Според листата од Собранието, за денешното гласање на Законот за јазици, лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села не гласал за законот. Иако кога пристигна во собранието, тој изјави: „Не сум...

14 март, 2018 @ 20:36 часот