Четврто место за РК Вардар на турнирот во Германија

Ракометарите на Вардар го освоија четвртото место на турнирот во Германија, откако попладнево во последниот меч против Лајпциг загуби со 27:26. Најефикасен кај „црвено-црните“ беше Тимур Дибиров со...

12 август, 2018 @ 16:34 часот

Германија дава поддршка за преговорите на Македонија со ЕУ

Државниот министер за Европа во германското Министерство за надворешни работи, Михаел Рот, е оптимист и смета дека министрите за надворешни работи на Европската Унија во Луксембург можат да постигнат...

26 јуни, 2018 @ 13:57 часот

Американскиот амбасадор во Германија на првиот работен ден ги навреди домаќините

На првиот ден како амбасадор на САД во Германија, Ричард Гренел беше обвинет дека ја преминал линијата на дипломатијата и ја навредил земјата-домаќин велејќи им на германските бизниси веднаш да си...

10 мај, 2018 @ 13:12 часот

Босанци печеле на ражен 12 јагниња во парк во Германија, интервенирале и пожарникарите

Посетителите на парк во Берлин во неделата биле вчудовидени кога забележале група луѓе како печат 12 јагниња на жар. Ражните биле приклучени на акумулатори од возилата, а за гаснење на скарата на отворено...

8 мај, 2018 @ 12:43 часот

Маж во Германија загинал обидувајќи се да го спаси кучето

Во североисточна Германија загинал маж обидувајќи се да го спаси кучето кое паднало во езеро прекриено со тенок мраз, кој пукнал. Мразот не ја издржал тежината на 46-годишникот, кој  пропаднал во водата...

12 март, 2018 @ 8:46 часот

Османи до Сарацин: Стабилноста на Германија е поттик за европската интеграција

Денеска во просториите на Секретаријатот за европски прашања заменик-претседателот на Владата, Бујар Османи, оствари средба со пратеникот од редовите на „зелените“ во германскиот Бундестаг, Мануел...

6 март, 2018 @ 12:38 часот

Полска може да бара воена отштета од Германија во висина од 850 милијарди евра

Варшава има право да побара отштета од Германија која може да изнесува 850 милијарди долари за уништен имот и убиени за време на Втората светска војна, изјави денеска полски политичар задолжен за прашања...

2 март, 2018 @ 16:16 часот

Само 5,4 осто од Германците се пријавени како невработени

Невработеноста во Германија во февруари се намали повеќе од очекуваното, додека вработеноста достигна рекордно ниво во јануари. Невработеноста, според официјалните податоци на германскиот завод...

1 март, 2018 @ 11:50 часот

Трговската размена меѓу Македонија и Германија достигнала 3 милијарди евра за 2017

Премиерот, Зоран Заев, денеска во Берлин имаше средба со претставници на Германската комора за индустрија и трговија (ГКИТ), што ја предводеше заменик-директорот на комората, Волкер Трејер. „Сојузна...

21 февруари, 2018 @ 14:59 часот