Мицкоски: Јас верувам дека Македонија ќе победи, секој граѓанин да постапи според сопственото убедување

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на вечерашната прес-конференција од седиштето на партијата, соопшти дека опозициската партија донела одлука секој граѓанин на референдумот да постапи според...

12 септември, 2018 @ 8:56 часот

ВМРО-ДПМНЕ се откажува од парите за референдумска кампања

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски, во своето гостување во вестите на телевизија Телма истакна дека неговата партија ќе се откаже од државните средства наменети за кампања за референдумот....

25 август, 2018 @ 17:34 часот

Христијан Мицкоски: Богатството во Македонија е во различностите на верите, културите и традициите

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски упати честитка на верниците од исламската вероисповед: „Почитуван, Поглавар на Исламската заедница во Република Македонија Господин Реис Ул Улема, Хаџи...

21 август, 2018 @ 10:55 часот

СДСМ: Иронија е ВМРО-ДПМНЕ да бара владеење на правото

ВМРО-ДПМНЕ може да ги врати и ќе ги врати единствено милијардите евра што ги украде од граѓаните за време на 11 годишниот грабеж што го правеше врз државата, правдата и неселективното владеење на правото...

28 јули, 2018 @ 16:20 часот

ВМРО-ДПМНЕ изрази сериозен револт и негодување на девијантното однесување од страна на владините претставници

Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ беше дел од лидерската средба што се одржа вчера во Клубот на пратеници, но не остана до крај. Во нивното официјално соопштение се наведени причините: „Навистина за...

19 јули, 2018 @ 10:48 часот

ВМРО-ДПМНЕ: „Прв чекор на власта е оставка на Никола Димитров кој што заедно со Зоран Заев ја донесоа државата во ќорсокак“

Македонија не доби ниту безусловна покана за НАТО, ниту датум за почеток на преговори со Европската Унија. Македонија со СДСМ доживува вистинско дипломатско фијаско. – вели Наум Стоилковски, портпарол...

12 јули, 2018 @ 8:33 часот

Мицкоски од Струмица побара амнестија за осудените од 27 април

Денес во Струмица, ВМРО-ДПМНЕ  со нов протестен марш. Лидерот на партијата Христијан Мицкоски побара амнестија за обвинетите за крвавиот четврток во Собранието на 27 април.  Според него, овие прогони...

8 јули, 2018 @ 19:19 часот

Мицкоски тактизира, го чека прашањето за да одлучи дали ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на референдумот

ВМРО-ДПМНЕ ќе чека да види дали ќе има референдум, кое ќе биде референдумското прашањето и содржината, па да реши дали ќе учествува на референдумот или ќе го бојкотира. Ова во вечерашната Топ тема на...

6 јули, 2018 @ 10:20 часот

МВР утврдува кој фрлил боја врз седиштето на ВМРО – ДПМНЕ

Министерството за внатрешни работи соопшти дека се работи на расчистување на настанот од синоќа кога боја била фрлена врз седиштето на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ и околу него на плоштадот ВМРО....

24 јуни, 2018 @ 14:12 часот

ВМРО-ДПМНЕ ја напушти седницата за договорот со Грција

Денес во Собранието на Република Македонија со 69 гласа „за“ и 40 „против“ беше изгласана потребата за донесување на предлог-законот за ратификација на договорот за името со Грција.  Против потребата...

19 јуни, 2018 @ 14:01 часот