На денешната владина седница ќе се објават средствата кои ќе бидат наменети за кампањата за претстојниот референдум

Владата денеска на седница треба да ја одреди сумата што ќе се користи за кампањата за претстојниот референдум, врз основа на информациите за средствата што ги имаат на располагање. Дел од институциите...

22 август, 2018 @ 10:37 часот

„Воинот на коњ“ ќе добие објаснување дека е дел од хеленскиот антички период

Споменикот „Воин на коњ“ нема да се урне, туку ќе се преименува во Александар Македонски, изјавил портпаролот на Владата Миле Бошњаковски за Макфакс. „Спомениците кои ја отсликуваат хеленската култура...

13 јуни, 2018 @ 13:51 часот

ДУИ со целосна поддршка на Владата за промена на името

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи по денешната средба со претседателот на ДУИ Али Ахмети и потпретеседателите на партијата изјави дека тие во целост ги поддржуваат позициите и одлуката...

12 јуни, 2018 @ 18:40 часот

Денес почнува новиот работен ден за новоизбраните министри во владата на Заев

Новоизбраните министри кои во петокот добија поддршка од Собранието денеска ќе ги преземат должностите во соодветните ресори. Досегашната министерка за образование и наука Рената Дескоска, го презема...

4 јуни, 2018 @ 8:25 часот

ЛДП: ДПА и Бајрам се вирус и не ни требаат во Владата

ДПА и Амди Бајрам се вирус кој го внесуваме во здравиот владин организам и затоа не гласавме за влез на ДПА во Владата, велат од ЛДП и поради тоа не гласаа Бардуљ Даути да биде министер без ресор за привлекување...

2 јуни, 2018 @ 12:01 часот

ОМД: Со предлогот за ерга омнес и уставна промена Владата изврши предавство на нацијата

Со последниот предлог за промена на името за севкупна употреба вкучувајќи и промена на Уставот на Република Македонија, владата на Република Македонија изврши предавство на нацијата и се обидува сериозно...

31 мај, 2018 @ 10:21 часот

Заев повторно вети дека ќе ја тргне железната ограда околу Владата

Премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција повторно вети дека ќе ја тргне железната ограда околу Владата, една година откако го даде ова ветување при преземањето на функцијата. „Оградите...

30 мај, 2018 @ 11:30 часот

Владата со негативна оценка за работата на МРТ во минатата година

Годишниот извештај на Македонската радио телевизија за 2017 година доби негативно мислење од Владата на вчерашната седница. Владата вчера одлучила да даде негативно мислење и на годишниот извештај...

23 мај, 2018 @ 11:15 часот

БЕСА на Гаши би можела наскоро да биде дел од Владата на Заев

Претседателот на скопското крило на Движењето Беса, Африм Гаши, синоќа остварил средби со партиски членови и симпатизери во Кичево по што најави дека партијата наскоро би можела да стане дел од Владата. „Ова...

13 мај, 2018 @ 13:04 часот