Православните христијани го празнуваат втор ден Велигден

Православните христијани денеска го слават вториот ден од Христовото Воскресение. По овој повод архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан ќе богослужи во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“...

9 април, 2018 @ 11:17 часот

Османи преку видео порака од Бигорски го честиташе Велигден на православните христијани

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи со видео порака снимена пред Бигорскиот манастир на православните христијани им го честита Велигден. „Денес е ден Велигден, најголемиот и најважниот...

8 април, 2018 @ 17:57 часот

Мицкоски: Од овој до следниот Велигден да се радуваме сите заедно

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска присуствуваше на велигденската богослужба во Соборниот храм. Тој на граѓаните им упати честитка за велигденските празници – им посака здравје,...

@ 12:38 часот

Православните христијани го слават Денот на Христовото воскресение

Православните христијани денеска го слават Велигден. Велигден, или празникот на Христовото воскресение е дефинитивно најголемиот христијански празник. Страдалната седмица заврши со новиот ден, денот...

@ 12:22 часот

Денес е Велика Сабота – денот меѓу смртта и воскресението

Велика Сабота е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу Петок и Велигден, денот што ги спојува распнувањето и радоста. Велика Сабота е онаа сабота кога Христос посведочил дека е дојден крајот на стариот...

7 април, 2018 @ 11:56 часот

Заев оптимист за решавање за името, најави лидерска средба после Велигден

По велигденските празници ќе се одржи лидерска средба на која политичките партии ќе бидат информирани за текот на разговорите за името, на која се очекува да бидат дадени и насоки и сугестии пред следната...

2 април, 2018 @ 18:43 часот

Вториот ден на Велигден – 9 април, неработен за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика, соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 9 април 2018 година (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден...

@ 10:45 часот

Спасовски, Адеми и Шапуриќ на миса по повод Велигден во црквата „Пресвето срце Исусово“

Делегација на Владата на Република Македонија предводена од Заменик претседателот на Владата на РМ и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, придружуван од министерот задолжен за дијаспора,...

1 април, 2018 @ 11:44 часот

Заев им го честиташе Велигден на верниците на Католичката црква

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев по повод христијанскиот празник Велигден, што го прославуваат верниците на Католичката црква, упати писмо со честитки до Г. Киро Стојанов,...

@ 11:40 часот