Кривична за поранешниот директор на АВРМ Влатко Поповски, го оштетил буџетот за 14 илјади евра

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против В.П. (39) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба...

11 април, 2018 @ 10:07 часот

Прва годишна конференција по повод првиот Буџет на независна Македонија

Во Собранието на Република Македонија денеска ќе се одржи Првата годишна конференција на Министерството за финансии по повод 2 април, денот кога беше донесен првиот Буџет на независна Република Македонија. Тема...

2 април, 2018 @ 9:04 часот

СДСМ: Законот за минимална плата се одвива непречено и без сериозни импликации врз Буџетот

Спроведувањето на Законот за минимална плата се одвива непречено и без сериозни импликации врз Буџетот и позитивно влијае врз растот на платите, велат во соопштение до медиумите од владејачката СДСМ. „Од...

28 март, 2018 @ 9:50 часот

Пентагон го доби најголемиот буџет во историјата

Пентагон доби досега најголем буџет и тој изнесува 700 милјарди долари. Тоа се многу повеќе пари за одбрана од тоа што издвојуваат Кина и Русија. Американскиот буџет, кој го потпиша претседателot Доналд...

11 февруари, 2018 @ 12:22 часот

Груевска-Маџовска: Во буџетот за култура нема ни денар за македонскиот јазик

Професорката Симона Груевска-Моџовска на својот фејсбук профил упати остра критика до Министерството за култура, поради распределба на буџетот, бидејќи како што вели, на 49 страници ниту еднаш не...

10 февруари, 2018 @ 15:52 часот

Јапонија со рекорден буџет за одбрана поради севернокорејската закана

Јапонија предвидува рекорден буџет за одбрана во висина од 5,19 трилиони јени (46 милијарди долати) за следната буџетска година, за да ја зајакне противракетната заштита пред заканите од севернокорејски...

16 декември, 2017 @ 10:04 часот

За новогодишното украсување во Куманово ќе се потрошат 1.7 милиони денари

ЈП „Куманово паркинг“ и годинава е задолжено за новогодишно украсување на Куманово. Општината од буџетот одвои 1.722.000 денари за украсување. Тендерот веќе е распишан, а се пријавила само една компанија...

11 декември, 2017 @ 14:41 часот

Одложена седницата на Комисијата за финансирање и буџет

Седницата на Комисијата за финансирање и буџет на Собранието, која беше закажана за денеска во 11 часот, се одложи на неодредено, информираат собраниските служби. На седницата треба да се расправа за...

28 ноември, 2017 @ 11:55 часот

Собранието треба да одлучи за прераспределба на 1,647 милијарда денари

Со прераспределба на 1.647.100.000 денари помеѓу буџетски корисници треба да се обезбедат средства за исплата на достасани обврски засметка на проекти кај кои е забележано позабавено темпо на реализација. Предлог-одлуката...

18 ноември, 2017 @ 12:27 часот