Османи: Барам разбирање од вас да бидеме внимателни во овој период, бидејќи е лесно да се изместите заради преоптовареност на преговорите

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, на презентацијата посветена на содржината, имплементацијата како и значењето на новиот реформски план наречен План 18,  на новинарско прашање...

8 јуни, 2018 @ 10:46 часот

Бујар Османи во Брисел ќе се сретне со Могерини

Од денес во Брисел, во дводневна посета ќе престојува вицепремиерот за европски интеграции Бујар Османи. Тој ќе ги презентира мерките предвидени во новиот реформски План 18, на средбите со високи претставници...

6 јуни, 2018 @ 8:29 часот

Османи: Очекувам унапредување на соработката меѓу Македонија и Албанија

По заедничката владина седница очекувам двете земји да ги зајакнат меѓусебните односи и да овозможат услови за поголема размена и економска соработка. Ова го изјави заменик-ретседателот на Владата...

17 јануари, 2018 @ 17:28 часот

Бујар Османи утре на средби албанскиот државен врв

Вицепремирот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, утре ќе престојува во еднодневна работна посета на Тирана, каде што ќе оствари средби со државниот врв на Република Албанија. Во рамки на посетата,...

16 јануари, 2018 @ 18:00 часот

Кина додели финансиска помош за Македонија во висина од 2,5 милиони евра

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, и Амбасадорот на Народна Република Кина, Јин Ликсиан денеска потпишаа Договор за економска и техничка соработка за обезбедување...

18 декември, 2017 @ 15:33 часот

Османи: Македонија заслужува напредок во евроинтеграциите

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, оствари средба со италијанските сенатори Ванино Кити и Пјетро Лиуци, кои се и претставници на Комисијата за европски политики...

15 декември, 2017 @ 11:50 часот