Втора средба на Заедничката експертска комисија меѓу Македонија и Бугарија

Втората средба на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања, формирана согласно Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија...

3 октомври, 2018 @ 11:56 часот

Бројот на мигранти во Србија и Бугарија се зголемува

Според републичкиот комесаријат за бегалци, зголемен е бројот на мигранти кои од Бугарија, преминуваат во Србија. Според податоците во оваа земја моментално има 2. 891 мигранти, а од мај до сега оваа бројка...

4 јули, 2018 @ 10:48 часот

Захариева: Република Илинденска Македонија е прифатливо за Бугарија

Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева изјави за Радио Слободна Европа дека предлогот Република Илинденска Македонија е прифатлив за Бугарија. Според нејзе ова име покажува...

18 мај, 2018 @ 20:50 часот

Росоклија: Македонија ја водат луѓе кои зад себе немаат создадено ништо како македонска вредност

Бугарскиве историчари кои сега ќе ја интерпретираат македонската историја, 100 години не успеваат да се „договорат“ со српските, кој која битка ја добил, кој ја загубил, кој почнал прв…ниту со Грците...

15 мај, 2018 @ 11:55 часот

Владата ќе потпише меморандум за заеднички настап на пазарот на струја со Бугарија

Владата на Република Македонија на денешната редовна 63 седница ја разгледа и усвои Информацијата во врска со потпишувањето на Меморандумот за разбирање меѓу Министерството за економија на Република...

10 април, 2018 @ 18:05 часот

Георгиевски: Зошто Бугарија молчи 25 години за грчкото монополизирање на името Македонија?

Во последно време зачестија изјави од бугарски политичари и аналитичари дека Бугарија нема да прифати име со географска одредница која ги загрозува нивните интереси, напиша денеска на својот фејсбук-профил...

18 февруари, 2018 @ 21:13 часот

Димитров од денеска во Софија на средби со претставници со бугарските власти

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров од денеска престојува во Софија, каде што е предвидено да има билатерални средби со претставници на бугарските власти и да учествува на неформален...

14 февруари, 2018 @ 9:29 часот

Прванов: „Северна“ или „Горна Македонија“ не ѝ одговараат на Бугарија

Поранешниот бугарски претседател Георги Прванов оценува дека деблокирањето на дијалогот меѓу Грција и Македонија за решавање на спорот со името е многу поволен, но истовремено изрази загриженост...

12 февруари, 2018 @ 11:13 часот

Бугарија со најголема сива економија во европските земји

Според истражувањето на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), делот кој отпаѓа на сивата економија од БДП меѓу европските држави, најголем е во Бугарија. Анализирани  се 158 држави од светот, по Бугарија...

8 февруари, 2018 @ 12:17 часот