Пеле ќе се моли финалето на СП 2018 да биде меѓу Русија и Бразил

Легендата на бразилскиот фудбал, Пеле изјави дека ќе се моли финалето на Светското првенство 2018 да биде помеѓу Русија и Бразил. „Шпанија има силен тим, но во моментов е тешко да се даваат прогнози. Разликата...

10 мај, 2018 @ 11:54 часот

„Кариоките“ ќе спарингуваат со „коцкестите“ пред СП во Русија

Петкратниот светски фудбалски шампион Бразил договори два контролни натпревара пред почетокот на Светското првенство во Русија. „Кариоките“ со Хрватска ќе играат на 3 јуни на „Енфилд“ во Ливерпул,...

17 април, 2018 @ 10:19 часот

Претседателот Иванов свечено ја отвори македонската амбасада во Бразил

Во рамки на официјалната посета на Бразил, претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска свечено ја отвори Амбасадата во Бразил, што претставува прва македонска Амбасада во Латинска...

13 декември, 2017 @ 11:49 часот

Иванов во Бразил пречекан со највисоки државни почести

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов денеска во Бразилија со највисоки државни почести беше примен од претседателот на Федеративна Република Бразил, г. Мишел Темер. Ова е прва официјална посета на...

12 декември, 2017 @ 17:16 часот

Иванов ја започна дводневната посета на Бразил, утре ќе ја отвори македонската амбасада

Претседателот Иванов на почетокот на неговата официјална посета на Федеративна Република Бразил, одржа средба со д-р Пауло Скаф, претседател на Федерацијата на индустрии на Сао Паоло, најголема стопанска...

11 декември, 2017 @ 15:04 часот