Иванов до Борисов: Со одбивањето на средбата, заземаш страна

Со овој гест Борисов зазема страна – изјави македонскиот претседател Ѓорге Иванов кој е во дводневна официјална посета на Бугарија. Иванов, меѓудругото, требаше да се сретне и со Бојко Борисов, претседател...

14 јуни, 2018 @ 13:33 часот

Борисов: Убеден сум дека Балканот ќе стане едно од најдобрите места за живеење во Европа

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави денеска дека доаѓањето на европските лидери во Софија за Самитот ЕУ-Западен балкан и нивното запознавање со проблемите со кои се соочува регионот претставува...

16 мај, 2018 @ 19:29 часот

Русија му предложи на Борисов да добие руско државјанство и да гласа за претседател

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, реагираше по зборовите на премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, кој денеска ги искоментира претседателските избори во...

15 февруари, 2018 @ 20:43 часот

Борисов: Ако ги направиме транспортните коридори, Балканот ќе стане бајка

Балканот ќе стане бајка ако ги направиме транспортните коридори. Ова го изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов после средбата со македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров, на која...

14 февруари, 2018 @ 19:04 часот

За Заев и Борисов Договорот гарантира долгорочни пријателски односи

Заев и Борисов едногласни: Договорот за добрососедство гарантира долгорочно градење пријателски односи меѓу Бугарија и Македонија и е стабилна основа за соработка во регионот, врз база на европските...

16 јануари, 2018 @ 18:04 часот

Борисов: Европеизацијата на Балканот ќе ја запре балканизацијата на Европа

Бугарскиот премиер Бојко Борисов порача дека европеизацијата на Балканот е неопходна за да се спречи балканизацијата на Европа откако вчера земјата го презеде ротирачкото претседавање со Европската...

2 јануари, 2018 @ 16:17 часот

Борисов: Да се обединиме и да помогнеме во решавање на проблемот со името

Бугарскиот премиер Бојко Борисов од Белград истакна дека прашањето за името меѓу Македонија и Грија мора да биде решено и кажа дека мора да се обединат сите и да помогнат на Европската комисија и на...

9 декември, 2017 @ 14:47 часот