Првиот споменик на биткоин во светот ќе биде откриен во Крањ

Во словенечкиот град Крањ денеска ќе биде откриен споменик посветен на криптовалутата биткоин. Кружната метална скулптура со буквата Б е тешка три тони и има пречник од седум метри. Поставена е на новиот...

14 март, 2018 @ 11:21 часот

Вредноста на биткоинот надмина 19.000 долари

Курсот на биткоинот првпат го премина прагот од 19.000 американски долари откако неговата вредност се зголеми за 8,2 отсто, соопшти електронската берза за криптовалути „Коиндеск“ (Coindesk). На крајот на ноември...

16 декември, 2017 @ 22:10 часот