Османи преку видео порака од Бигорски го честиташе Велигден на православните христијани

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи со видео порака снимена пред Бигорскиот манастир на православните христијани им го честита Велигден. „Денес е ден Велигден, најголемиот и најважниот...

8 април, 2018 @ 17:57 часот

Бигорската обител подготви прекрасно видео за Воскресението Христово

Во пресрет на најголемиот православен христијански празник, Празникот над празниците – Воскресението Христово, Велигден, Бигорската обител подготви ново видео, овој пат „Воскресение Христово“. Во...

31 март, 2018 @ 10:42 часот

Бугарскиот претседател Радев воодушевен од Бигорскиот манастир

Бугарскиот претседател Румен Радев и двајца митрополити вчера го посетија манастирот Свети Јован Бигорски. Радев на Фејсбук напиша дека е воодушевен што бил првиот странски претседател што го посетил...

18 февруари, 2018 @ 19:36 часот