МДЧП бара САД да се откажат од антимакедонските преговори за името

Сузи Талевски, член на Македонското меѓународно движење за човекови права, се сретна со конгресменот Питер Висклоски, член на Македонската група во американскиот конгрес, на разговори за кризата околу...

14 март, 2018 @ 11:05 часот

Компанијата на Харви Вајнштајн поднесе барање за банкрот

Студиото во Њујорк, коосновано од продуцентот на филмот, Харви Вајнштајн поднесе барање за банкрот, по разговорите за продажба на нивните средства на група инвеститори, се вели во соопштението објавено...

26 февруари, 2018 @ 11:09 часот

Здружението на воени инвалиди од 2001 бара Ќосето да се постави во Велес

Здружението на воените инвалиди од 2001 од Велес денеска со писмено соопштение до медиумите информира дека донело одлука да се најде решение за споменикот на Андон Лазов Јанев Ќосето. Како што нагласува...

24 февруари, 2018 @ 20:03 часот

Шеесет истакнати грчки левичари барааат на Македонија да ѝ биде дозволено да го користи името

Шеесет истакнати грчки левичари во петицијата објавенa во печатените медиуми во четвртокот тврдеа дека одлучиле, соседна Македонија да биде признаена под тоа име, и покрај официјалниот став на Атина...

19 февруари, 2018 @ 23:16 часот

ВМРО-ДПМНЕ: Ќе се разгледа барањето за одложување на Конгресот

ВМРО-ДПМНЕ ќе го разгледа барањето на дел од членовите на партијата за одложување на Конгресот што треба да се одржи викендов во Валандово. „Станува збор за внатрепартиско прашање и партиските органи...

19 декември, 2017 @ 17:20 часот

СЈО се откажа од барањето за замрзнување на седиштето на ВМРО- ДПМНЕ

Пред 5 дена (на 12.12..2017) СЈО се откажало од барањето за заштита на законитост со кое бара замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ односно на нивното партиско седиште. СЈО со барањето за заштита на законитоста...

17 декември, 2017 @ 18:31 часот

ВМРО-ДПМНЕ: Безусловно запирање на сите процеси на политички прогон

Власта во монтиран случај обвинува десетици македонски патриоти за измислено дело тероризам, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. „Монтираниот политички прогон има за цел да влее страв кај секој еден Македонец...

12 декември, 2017 @ 10:23 часот

ОМД бара ослободување на Едмонд Темелко од притвор

Обединетата Македонска Дијаспора е сериозно вознемирена од веста за влошеното здравје на Едмонд Темелко- градоначалник на Пустец и бара негово ослободување од притвор. Дијаспората предупредува дека...

23 ноември, 2017 @ 11:16 часот