Ахмети: Албанската дијаспора за референдумот ќе ја организираме по примерот на Кичево

Различни здруженија од земјите од Европа и Америка доброволно се пријавија за да ја организираме албанската дијаспора за референдумот, како што ги организиравме за изборите кога имаше потреба, на...

14 јули, 2018 @ 15:23 часот

Ахмети – Тачи: Решавањето на спорот со името, е од интерес на мирот во целиот наш регион

Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети денеска во Косово се сретна со претседателот на Косово Хашим Тачи, а потоа и со премиерот на Владата на Косово Рамуш Харадинај. Како што јави...

29 мај, 2018 @ 19:17 часот

Ахмети му предложил на Заев заеднички кандидат Албанец за претседател на Македонија?

Во колумна за порталот МКД.мк, Александар Стојановски, повикувајќи се на извори од Брисел објавува дека на една од последните средби меѓу Зоран Заев и Али Ахмети, лидерот на ДУИ побарал на наредните...

27 април, 2018 @ 12:06 часот

ФОТО: Ахмети се пофали со заедничка фотографија со Робертсон

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети на својот Твитер налог се пофали со заедничка фотографија со поранешниот генерален секретар на НАТО, лордот Џорџ Роберстон. „Лордот...

24 април, 2018 @ 21:23 часот

Ахмети: Законот за јазици е крунисување на успехот во спроведувањето на Рамковниот договор

Политичката ситуација во земјата, законот за јазиците, спорот со името и Евроатланската интеграција биле тема на разговорите што денеска ги остварил претседателот на Демократската унија за интеграција,...

28 март, 2018 @ 20:20 часот

СЈО ги сомничи Груевски и Ахмети за стопирање на пописот од 2011

СЈО денеска поднесе нова истрага под име „Попис“, која а се однесува за основано сомневање за злоупотреба на своите овластувања на претседателите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, кои во 2011 година се договориле...

21 март, 2018 @ 12:40 часот

Мицкоски најави посети на терен, а за изјавата на Ахмети рече дека е еднонационална

Во Македонија не се живее подобро. Стануваме држава каде сиромаштијатa расте, стандардот опаѓа, а корупцијата е највисока во Европа. Владата залудно потроши 10 месеци од животот на сите граѓани. Не е...

18 март, 2018 @ 17:30 часот

Ахмети дециден: Законот ќе стапи на сила, потпишан или не од Иванов

Претседателот на ДУИ Али Ахмети, во интервју за ТВ Алсат, вели дека му испратил порака на Иванов, уште веднаш после второто гласање. „На господинот Иванов му испратив порака да го потпише овој закон...

17 март, 2018 @ 21:03 часот

Скандалот со Беќир Асани кој нападна полицајка за Ахмети бил изолиран инцидент

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, одби да го коментира нападот на негов функционер врз полициска службеничка. По денешната средаб со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, Ахмети изјави дека со...

3 март, 2018 @ 17:20 часот

Мицкоски по средбата со Ахмети: Немавме преговори, само ги аргументиравме позициите

Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, Христијан Мицкоски и Али Ахмети денеска на средба во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, разговарале за актуелната политичка ситуација, пренесе МИА. По разговорите двајцата во...

@ 17:09 часот