Коѕијас: Луѓето од соседната земја прифаќаат дека Македонија и македонски јазик не се однесуваат на Александар Македонски

Името не треба да има иредентистички елементи, треба да биде сложено со географска одредница, со придавка и да разграничува дека не станува збор за грчката Македонија, вели шефот на грчката дипломатија...

28 март, 2018 @ 14:38 часот

Министерство за култура: Лажни вести се дека се отстранува споменикот на Александар

Откако на социјалните мрежи почнаа да се шират шпекулации дека вечерва ќе се отстранува споменикот Воин на коњ на плоштадот Македонија, а за тоа наводно бил донесен и специјален кран од Бугарија, се...

21 март, 2018 @ 23:36 часот

ФОТО: Се отстранува скулптурата на Александар Македонски од скопскиот аеродром

Фотографија на која се гледаат работници од фирмата ДУО Транспорт како го отстрануваат споменикот на Александар Македонски вечерва е објавена на социјалните мрежи. Одлуката за преименување на аеродромот...

28 февруари, 2018 @ 23:04 часот

Гала вечер во Сиднеј, доделени театарските награди „Александар Македонски“

Минатата сабота, (24 февруари) во просториите на Civic Theatre во Хрствил (предградие на Сиднеј) се одржа третата традиционална Гала вечер посветена на театарската уметност при што се доделија престижните...

@ 10:32 часот

Почна промената на таблите од автопатот со името „Александар Македонски“

JП „Македонија пат“ на терен ги повлекува сообраќајните табли со досегашниот назив на автопатот „Александар Македонски“ на Коридорот 10, а кои согласно одлука на Владата треба да бидат заменети со...

20 февруари, 2018 @ 11:30 часот