Села до италијанскиот амбасадор: Законот за албански јазик е важен елемент за демократизација на Македонија

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зиадин Села, денеска оствари средба со амбасадорот на Италија во Македонија, Карло Ромео. Од Алијансата соопштија дека Села го информирал амбасадорот за усвојувањето...

29 март, 2018 @ 15:30 часот

Џафери: Нема да дозволам да се врати сликата од 27 април

Претседателот на Собранието Талат Џафери на прес конференцијата по носењето на Законот за јазици прво се обрати на aлбански јазик, а потоа продолжи за инцидентот со пратеникот Никола Груевски, објави...

14 март, 2018 @ 17:38 часот

Иванов: Албанскиот јазик е составен дел од културното богаство во Македонија

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на aлбанската азбука, упати честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република...

22 ноември, 2017 @ 12:12 часот