Четворица повредени во сообраќајка на автопатот Скопје-Велес

Вчера во 11,50 часот на автопат Скопје – Велес, после патарина Петровец се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „Југо“ со скопски регистарски ознаки управувано од Љ.К.(62) од Скопје...

13 мај, 2018 @ 12:18 часот

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека пуштањето на автопатот Демир Капија-Смоквица доцнело осум месеци

Пуштањето на автопатот Демир Капија-Смоквица доцни цели осум месеци, рече денеска на прес-конференција Игор Јанушев, генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ. „Доколку СДСМ го ставеше политиканството во втор...

23 април, 2018 @ 18:48 часот

До крајот на месецов ќе биде пуштен во употреба автопатот Демир Капија-Смоквица

Автопатот Демир Капија- Смоквица ќе биде пуштен во употреба до крајот на овој месец. Возењето по него ќе се наплаќа на две електронски патарини. Едната кај Демир Капија, другата кај Гевгелија, најавија...

16 април, 2018 @ 19:16 часот

Почна промената на таблите од автопатот со името „Александар Македонски“

JП „Македонија пат“ на терен ги повлекува сообраќајните табли со досегашниот назив на автопатот „Александар Македонски“ на Коридорот 10, а кои согласно одлука на Владата треба да бидат заменети со...

20 февруари, 2018 @ 11:30 часот

Аеродромот и автопатот од вчера ги носат новите имиња

Скопскиот аеродром и автопатот од Табановце до граничниот премин Богородица од вчера официјално имаат нови имиња. Владината одлука за преименување стана официјална откако излезе во Службен весник. Аеродромот...

15 февруари, 2018 @ 12:21 часот

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Заев е подготвен за промена на Уставот, јазикот, националноста и меѓународните кодови?

Премиерот Зоран Заев кажа дека тој е подготвен за име со географска одредница, но за да употреби прво лице множина, треба да ја информира јавноста кое е тоа име, дали ќе има англиска транскрипција и дали...

6 февруари, 2018 @ 22:26 часот

ВМРО-ДПМНЕ не гледа иредентизам во имињата на аеродромот и автопатот

ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува средбата меѓу премиерите на Република Македонија и Република Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Сметаме дека директните контакти на двајцата премиери може да придонесат...

25 јануари, 2018 @ 15:09 часот

Заев: Автопатот „Александар Македонски“ ќе го носи името „Пријателство“

Владата ќе го преименува автопатот „Александар Македонски“ во „Пријателство“, а во знак на добра волја, ќе биде сменето и името на аеродромот „Александар Велики“. Ова е резултатот од денешната директна...

24 јануари, 2018 @ 19:00 часот