Историски прв директен лет од Австралија до Европа

Од западниот австралиски град Перт денеска кон Лонсон полета авион на авиокомпанијата „Квантас“, што треба да го изведе првиот директен лет од Австралија до Европа. Летот на авионот од типот „Боинг...

24 март, 2018 @ 16:58 часот

Македонците од Австралија со декларација за македонската политичка криза

На својата вонредна федерална конференција, од 24 февруари 2018, по повод политичко-правната криза во Република Македонија, Здружението на македонски заедници од Австралија едногласно ја усвои следната...

22 март, 2018 @ 23:06 часот

Запалена фотографија од Заев на протестите во Австралија

На протестот на иселениците во Австралија за зачувување на уставното име,  неколку демонстранти облечени во патриотска облека со знамето на етничка Македонија при пеење на песната „Оган да го гори“ ...

4 март, 2018 @ 11:54 часот

Македонците во Австралија обединети за заштита на името

Македонците во Австралија излегоа на протести низ улиците во Перт, Мелбурн, Бризбејн и Сиднеј, во знак на поддршка и промовирање на нивните национални интереси, човекови права и право на самоопределување. Тие...

@ 10:59 часот

Нашинците во Мелбурн на протест: „Ние сме Македонци во одбрана на Македонија“

На 4 март, во паркот Carlton Gardens, Victoria St, Carlton во Мелбурн, Австралија ќе се одржи мирен протест под мотото „Ние сме Македонци во одбрана на Македонија“. Протестниот марш започнува во 13 часот и 30 минути и...

11 февруари, 2018 @ 12:54 часот