За Путин и Трамп не постои воено решение за Сирија

Рускиот претседател Доналд Трамп и неговиот американскиот колега по должност Доналд Трамп објавија во заеднички соопштение за Сирија дека ги продолжуваат заедничките напори во борбата против џихадистичката...

11 ноември, 2017 @ 10:28 часот

Јункер предвидува влез на Србија и Црна Гора во ЕУ до 2025

Србија и Црна Гора ќе влезат во Европската унија до 2025 година, изјави денеска претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер. На прес-конференцијата со бугарскиот премиер Бојко Борисов, одговарајќи...

8 ноември, 2017 @ 20:27 часот

Шпанците повеќе се грижат за невработеноста отколку за каталонската независност

Независноста на Каталонија е втора причина за загриженост за Шпанците, покажува најновата владина анкета во Шпанија. Шпанците се назагрижени за невработеноста, а корупцијата е на третото место на...

@ 9:38 часот

30 години подоцна: Може ли да се повтори „Црниот понеделник“ на Вол Стрит?

На 30-годишнината од катастрофалниот „Црн понеделник“ на 19 октомври 1987 година, американските акции се на рекордно високо ниво, а инвеститорите се загрижени за претстојните корекции и покрај силните...

25 октомври, 2017 @ 18:42 часот

Каталонската криза и „Брегзит“ потекнуваат од ист вид на национализам

Многу набљудувачи во моментов очекуваат каталонската влада да прогласи независност по референдумот од 1 октомври, но какви ќе бидат последиците за Каталонија, ако таа навистина се оддели. Според проф....

24 октомври, 2017 @ 22:14 часот

Ксенија Собчак – идеалниот ривал на изборите за Путин

Весниците во Русија на своите први страници го коментираат соопштението на телевизиската ѕвезда Ксенија Собчак дека ќе се бори за претседателската функција на изборите во март. Кандидат како неа ќе...

23 октомври, 2017 @ 21:44 часот