Руското Министерство за одбрана тврди дека 1,7 милиони бегалци може да се вратат во Сирија

Повеќе од 1,7 милиони сириски бегалци може во блиска иднина да се вратат во своите домови во Сирија, соопшти денеска руското Министерство за одбрана. Оттаму додаваат дека во Вашингтон се испратени детални...

20 јули, 2018 @ 18:40 часот

Грабар-Китаровиќ: Хрватите и Албанците, буквално, се браќа по оружје

Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ, која е во дводневна посета на Албанија, денеска од парламентарната говорница во Тирана порача дека Хрватите и Албанците „буквално се браќа по оружје“,...

19 јули, 2018 @ 14:58 часот

Трамп и Путин ќе се сретнат во жолтата претседателска палата во Хелсинки

Самитот меѓу американскиот и рускиот претседател Доналд Трамп и Владимир Путин на 16 јули ќе се одржи во жолтата претседателска палата, соопштуваат официјални лица во Финска. Палатата е изградена во...

14 јули, 2018 @ 13:11 часот

ОН го избра Исланд на местото на САД во Советот за човекови права

Генералното собрание на ОН го избра Исланд на местото на САД во Советот на ОН за човекови права, по одлуката на администрацијата на Трамп Вашингтон да ја напушти оваа организација со седиште во Женева. Исланд...

@ 12:58 часот

Спасувачката акција на северот на Тајланд е прекината, извлечени се четири момчиња

Денешната спасувачката акција на Тајланд  заврши. Четири деца се извлечени и однесени во локалната болница,  а поради технички причини во овој момент е запрена акцијата. Во операцијата учествувале...

8 јули, 2018 @ 19:34 часот

Помпео: Санкциите за Северна Кореја ќе бидат активни се додека не се постигне целосна денуклеаризација

Американскиот државен секретар Мајк Помпео ги демантираше наводите на Северна Кореја дека САД изнеле „гангстерски“ барања за Пјонгјанг, нагласувајќи дека санкциите за Северна Кореја ќе бидат активни...

@ 11:44 часот