Ердоган: Оние кои планираа државен удар во 2016, сега сакаат истото да го сторат на економски начин

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, во саботата, ден по остриот пад на националната валута, истакна дека против Турција се води економска војна и најави дека земјата ќе го возврати ударот, но не...

12 август, 2018 @ 19:40 часот

Чешки турист во Египет загинал при напад на ајкула

Чешки турист бил убиен од ајкула во водите во близина на египетско одморалиште на Црвеното Море, објавија локалните власти. Инцидентот се случил во четвртокот, 20 километри северно од Марса Алам, популарна...

5 август, 2018 @ 19:20 часот

Мајко: Од 1 јануари нема да има граница меѓу Косово и Албанија

Албанскиот министер за дијаспора, Пандели Мајко им порача на граѓаните на Косово дека од 1 јануари 2019 меѓу Косово и Албанија нема да има граница, јави дописникот на МИА од Приштина. Мајко, кој синоќа...

2 август, 2018 @ 12:09 часот

Ајфеловата кула затворена поради штрајк на вработените

Симболот на Париз, Ајфеловата кула е затворена поради штрајкот на вработените, кои се жалат на долгите редови од туристи кои сакаат да се качат на 324 метри високата атракција. Управата на кулата и синдикатот...

@ 12:07 часот

Орбан: Европските избори во 2019 година ќе навестат почеток на христијанската демократија

Унгарскиот премиер Виктор Орбан најави дека десничарските партии ќе имаат голем успех на претстојните избори за Европскиот парламент, што ќе придонесе за подем на христијанската демократија и за...

28 јули, 2018 @ 16:12 часот

Папата ја прифати оставката на кардиналот обвинет за сексуално малтретирање деца

Папата Франциско ја прифати оставката на американскиот кардинал Теодор Мекерик од колеџот на Кардиналите, откако Мекерик беше обвинет дека пред половина век сексуално малтретирал малолетник во Њујорк. Папата...

@ 16:08 часот

Ципрас презема целосна политичка одговорност за пожарите во Грција

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави дека презема целосна политичка одговорност за смртоносните пожари во Атина во кои животот го загубија 87 луѓе. Ципрас ова им го рекол на министрите, по бројните...

27 јули, 2018 @ 19:09 часот