Претставници на американските власти влегле во рускиот конзулат во Сиетл

Претставници на американските власти влегле во резиденцијата на рускиот генерален конзул во Сиетл. Рускиот конзулат бил напуштен по барање на Вашингтон. Од Руската амбасада во САД велат дека американски...

26 април, 2018 @ 9:11 часот

Бројот на мигранти во Грција, драстично зголемен

Министерот за миграциска политика Димитрис Вицас во Атина изјави дека бројот на мигранти кои пристигнуваат на грчките острови е за четири пати поголем од претходно. За време на дебата за новиот предлог-закон...

25 април, 2018 @ 8:19 часот

Трамп му го исчистил палтото на францускиот претседател Емануел Макрон

Како што може да претпоставиме, Доналд Трамп во свој стил, му го исчистил првутот од палтото на францускиот претседател Емануел Макрон. Макрон е првиот француски лидер кој пристигнал во државна посета...

@ 7:51 часот

Иран, Северна Кореја и Сирија главна тема на разговорот меѓу Трамп и Макрон

Се надевам дека ќе можеме да соработуваме многу отворено и чесно со Северна Кореја. Започнав процес за кој сите мислеа дека е апсолутно погрешно, изјави денеска американскиот претседател Доналд Трамп...

24 април, 2018 @ 20:54 часот

Ван Ромпуј предупредува: Можна е граѓанска војна во земјите од екс Југославија доколку не влезат во ЕУ

Поранешниот претседател на Европскиот Совет, Херман Ван Ромпуј во емисија на Франс 24 предупредува дека се можни немири во регионот од поранешна Југославија без интеграција во ЕУ. Херман Ван Ромпој,...

22 април, 2018 @ 12:23 часот

Кралот на Свазиленд ќе го менува името на својата земја

Кралот Мсвати III од Свазиленд, која е последната африканска апсолутистичка монархија, најавил дека ќе го менува името на земјата во Кралство еСватини (eSwatini). Новото име треба да стапи во сила за време...

19 април, 2018 @ 22:28 часот

После 42 години, Куба доби претседател кој не е од династијата Кастро

Мигуел Дијаз-Канел е новиот претседател на Куба и наследник на Раул Кастро, братот на долгогодишниот претседател на оваа земја, Фидел Кастро. Неговиот најголем предизвик ќе биде да ја предводи транзицијата...

@ 11:11 часот

Макрон бара ЕУ да не прима нови членки додека не се спроведат реформи

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека Европската Унија не треба да прима нови членки додека интеграцијата не се продлабочи и не бидат спроведени реформи. Во говор во Европскиот...

17 април, 2018 @ 14:36 часот

Јункер: ЕУ треба да се отвори кон Западен Балкан за да се избегнат нови војни

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер денеска изјави дека Европската Унија треба да биде отворена за примање нови членки од Западен Балкан за да се избегне ризикот од нова војна во регионот. „Ако...

@ 12:59 часот