Шилегов: Со пролетната акција за зазеленување засадивме вкупно 2.000 дрвца во Скопје

Екипи на Град Скопје денеска засадија 42 висококвалитетни листопадни садници од видот јавор во дрворедот на булеварот „8 Септември“, како и 20 садници од видот бреза во средишната жардиниера на булеварот....

23 април, 2018 @ 13:09 часот

Објавен повикот за субвенции на жителите на Град Скопје за купување велосипед

Од Градот Скопје информираат дека со цел да ги стимулираат жителите на Скопје да користат велосипеди, распишан е јавен повик за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на подрачјето на градот...

21 април, 2018 @ 11:54 часот

ДОМ прашува зошто Уставен не реагира за пријавите за скандалозни детални урбанистички планови

Од ДОМ јавно ги прашуваат членовите на Уставниот суд зошто не постапуваат по 4-те пријави за скандалозните ДУП-и во Карпош, поднесени од граѓанската иницијатива Коалиција О2 за чист воздух. Во пријавите...

20 април, 2018 @ 14:22 часот

Шилегов најави субвенции за велосипеди, нов еко-автобус и велопатеки за одржлива мобилност

Од Градот Скопје информираат дека интензивно се работи на креирање јавен транспорт којшто е економски ефикасен и не го загадува воздухот. Градоначалникот Шилегов денеска најави три значајни проекти...

@ 13:47 часот

Покрај 5, од денес уште еден автобус на гас ќе сообраќа во Скопје

Од денес линијата 2 се очекува  да почне да вози автобус на гас во производство на полската компанија „Соларис“ . Автобусот ќе биде дел од тест приодот од 40 дена, по што надлежните ќе одлучуваат со какви...

@ 8:07 часот

Нови градилишта во Аеродром, граѓаните повикуваат на протест

Граѓанската иницијатива „Сакаме Аеродром да дише“ деновиве реагира на облаците прав кои се креваат од новите градилишта во населбата. Стотици граѓани коментираат на Фејсбук страницата на #СакамеАеродромДаДише...

18 април, 2018 @ 22:26 часот

Скопскиот градоначалник Шилегов назначен за потпретседател на НАЛАС

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов како претседател на ЗЕЛС, деновиве, учествува на 13-тото генерално собрание на Мрежата на асоцијации на локални самоуправи од Југоисточна Европа (НАЛАС) што се...

@ 21:25 часот

Јакимовски за Богоев: Не сум јас крив што детето игра Кантер страјк на работа со другарите

Поранешниот градоначалник на Карпош Стевчо Јакимовски гостуваше во емисија на ТВ Алфа каде одоговараше на обвиненијата за злоупотреба на службената позиција и оштетување на опшинскиот буџет кои...

17 април, 2018 @ 12:49 часот

100 денари за првиот час паркирање на Водно, паркингот се наплаќа само за време на викендите и државните празници

На местото каде што сите уживаат во природата, и во чистиот воздух, најчесто за време на викендите, се поставени таблите на ЈП Градски паркинг за зонско паркирање на Средно Водно. Во А0 зоната во која...

@ 8:39 часот