ВИДЕО: Скопската хероина Сема спаси живот на петтогодишно девојче од студените води на Вардар

Сема Џеладини во петокот вечерта, околу 20 часот, ризикувајќи го својот живот, не се двоумела да помогне во спасувањето на 5 годишно девојче кое паднало во надојдениот Вардар. Како што пишува порталот...

11 мај, 2018 @ 10:49 часот

Дел од корисниците на „Орце Николов“ утре без вода

Дел од корисниците на улицата „Орце Николов“ утре од девет часот ќе имаат прекин во водоснабдувањето. Прекин поради санирање на дефект, како што се наведува во соопштението на РЦУК, ќе имаат корисниците...

9 мај, 2018 @ 17:33 часот

Градот Скопје се вклучи во акцијата за чистење и разубавување на животната средина

Градот Скопје се вклучи во големата акцијата за чистење и разубавување на животната средина која се организира на иницијатива на Заедницата на единиците на локалната самоуправа на Република Македонија...

5 мај, 2018 @ 17:38 часот

МЕПСО: Релејната заштита во ТС „Битола 2“ го исклучила блокот во РЕК Битола

Причина за испадот на третиот блок на РЕК Битола е експлодиран струен мерен трафо на 400-киловолтниот далновод кон Скопје во трафостаницата Битола – 2 на МЕПСО, информираат од АД ЕЛЕМ. „Заради тоа,...

28 април, 2018 @ 18:12 часот

„Паркови и зеленило“ апелира на зголемена будност и мобилност од евентуални пожари

Од ЈП „Паркови и зеленило“ информираат дека се преземаат мерки и активности за превентивно делување во врска со заштитата од можни шумски пожари и други пожари на отворен простор во наредниот период. Во...

27 април, 2018 @ 14:57 часот

Делови од Карпош, Ѓорче Петров, Кисела Вода и Центар утре без струја

Утре без електрична енергија ќе останат неколку делови од Скопје, соопшти ЕВН. Во период од 09.00 до 12.00 часот, корисниците од дел на улицата Мечкин Камен од број 31 до број 45, во општина Ѓорче Петров ќе имаат...

26 април, 2018 @ 9:46 часот

Нов филтер за печката инсенераторот во Дрисла, Шилегов вети дека ќе престане загадувањето

Градоначалникот Шилегов денеска во Дрисла организираше Отворен ден за новинарите и за претставниците и активистите од еколошките граѓански организации. Во рамките на Отворениот ден беше пуштен во...

25 април, 2018 @ 17:56 часот

Општина Карпош ќе ги субвенционира нејзините жители за купување на нови велосипеди

Советот на Општина Карпош ја изласа предлог-одлуката за давање на согласност за распишување на јавен оглас и спроведување постапка за одобрување субвенции на жителите на Општина Карпош за купување...

24 април, 2018 @ 8:55 часот