Прв директен лет од Истанбул до Охрид на „Св. Апостол Павле“

На аеродромот „Св. Апостол Павле“ во Охрид денеска ќе биде одбележано пристигнувањето на првиот директен лет од Истанбул до Охрид со авиокомпанијата „Онур Ер“, во организација на тур-операторот...

15 април, 2018 @ 11:30 часот

На патот од Крклино до Битола во следните месец дена ќе се вози по една лента

Поради градежни работи на регионалниот пат од село Крклино до Битола сообраќајот на овој патен правец во наредните 30 дена ќе се одвива по една коловозна лента. На самото место ќе биде поставена соодветна...

10 април, 2018 @ 11:47 часот

Велигденски хепенинг на градскиот плоштад во Ресен

На градскиот плоштад „Цар Самоил“ во Ресен денеска во пресрет на велигденските празници се одржа традиционалната манифестација „Велигденски хепенинг“, организирана од страна на локалната самоуправа...

5 април, 2018 @ 12:32 часот

Нивото на Охридското Езеро е 26 сантиметри над дозволениот водостој

Нивото на Охридското Езеро е 26 сантиметри над дозволениот максимален водостој, информираат од Управата за хидрометоролошки работи. Зголемени се нивоата и на реките низ државата, освен на Црна кај Новаци. Дојранското...

3 април, 2018 @ 11:08 часот

Поради одрони на патот Маркова нога-Ресен сообраќајот се пренасочува

Поради одрони на регионалниот пат село Макази, Маркова нога – Ресен, сообраќајот се пренасочува по споредни патишта, соопштија од Автомото сојузот на Македонија. Сообраќајот на останатите државните...

@ 10:55 часот

Студентите во Штип сплотени за одбрана на името Македонија и запирање на двојазичноста

Денес во Штип на плоштадот „Слобода“ беше одржан студентски марш против Законот за употреба на јазиците и за одбрана на идентитетот и држава. Голем број на млади граѓани излегоа да го искажат својот...

30 март, 2018 @ 22:18 часот

Затворени два патни правци во Кривопаланечко поради големи свлечишта

Попладнево се одржа вонреднен состанок на Штабот за заштита и спасување при општина Крива Паланка на кој беше разгледана состојбата со активираните постојни свлечишта на локалниот пат село Дурачка...

@ 20:48 часот

Амбасадорот Трајан Петровски: Не смее да се гради ѓубралник во Дебрца!

По повод најавата на Владата на Република Македонија дека регионалната депонија за југозападниот регион ќе се гради на територија на Општина Дебрца, амбасадорот и писател Трајан Петровски напиша...

29 март, 2018 @ 10:34 часот