Албанскиот претседател Мета во Струга се сретнал со градоначалникот Мерко

Албанскиот претседател Илир Мета на заминување од Македонија, каде учествуваше на Самитот на земјите во Процесот Брдо-Бриони, што се одржа во Скопје, попатно престојувал и во Струга. Тој на својот профил...

29 април, 2018 @ 11:57 часот

Охрид СОС: Бремена научничка која допатувала на конференција во Охрид е депортирана во Цирих

Научник со колумбиски пасош кој викендов требало да учествува на конференција за блатни екосистеми во Охрид, итно бил депортиран за Цирих. Невладината организација Охрид СОС обвинува дека станува...

28 април, 2018 @ 18:17 часот

Хортикултурно уредени неколку локации во Неготино

Во рамки на проектот „Мојот убав град“ хортикултурно се уредени повеќе локации во Неготино, а реализацијата е на Јавното претпријатие „Комуналец”. „Се разубавуваше централното градско подрачје,...

27 април, 2018 @ 12:10 часот

Спасовски: Намален е криминалитетот на подрачјето на СВР Битола

Безбедносната состојба на подрачјето на СВР Битола е стабилна и се бележи намалување на криминалитетот, рече министерот Оливер Спасовски во изјавата за медиумите по денешната посета на СВР Битола,...

19 април, 2018 @ 18:28 часот

Вработените од „Еурокомпозит“ го блокираа патниот правец Прилеп-Градско

Вработените во прилепски „Еурокомпозит“ денеска два часа (од 12 до 14 часот) го блокираа патниот правец Прилеп-Градско на излезот од градот пред Плетвар барајќи да им се исплати една плата, како што е...

@ 16:24 часот

Донирајте за среќно детство: на малата Мила од Охрид ѝ треба нашата помош!

Петнаесетмесечната Мила од Охрид, која боледува од дистрофија на мозокот, има потреба од итна операција во Кина. Нејзините родители не се во можност да ги покријат трошоците за патувањето и лекувањето...

18 април, 2018 @ 21:46 часот

Дебрчани ќе го кренат гласот против изградба на депонија во Годивје

Жителите на Општина Дебрца во недела, на Светскиот ден на планетата земја-22 април ќе го кренат својот глас против планот на Владата за изградба на регионална депонија во селото Годивје, дел од оваа општина. „Дебрчани,...

15 април, 2018 @ 11:46 часот