Град Скопје и „Градски паркинг“ ќе донираат „пајаци“ во Штип и Охрид

За зголемување на соработката помеѓу општините Скопје, Штип и Охрид, градот Скопје и јавното претпријатие „Градски паркинг“, ќе донираат движен имот – специјално возило „пајак“. Донацијата за Општина...

17 јули, 2018 @ 8:36 часот

„Фронт 24/42“ бара запирање на сите градби покрај Охридското Езеро

По повод Денот на Охридското Езеро еколошкото здружение на граѓани „Фронт 21/42“ испрати отворено писмо до пратениците во кое се бара мораториум за инфраструктурни проекти во единственото светско...

21 јуни, 2018 @ 13:23 часот

Одбележани 75 години од стрелањето на ваташките младинци

Ваташани и кавадарчани денеска им се поклонија на 12 сте ваташки младинци. На споменикот во Моклиште, кој сведочи за големиот масакар кој го изврши бугарскиот фашистички окупатор на 16 јуни 1943 година...

16 јуни, 2018 @ 16:25 часот

Охрид се поврза со Варшава преку новата сезонска авиолинија

Првиот лет од Варшава пристигна на 4 јуни во 16:20 часот на oхридскиот аеродром „Св. Апостол Павле“, во организација на полскиот тур-оператор „Рејнбоу“, опериран од страна на авиокомпанијата „Ентер...

5 јуни, 2018 @ 12:00 часот

Два земјотреси регистрирани во Охридско-преспанскиот регион

Серија земјотреси во охридско преспанскиот регион синоќа регистрираше Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Епицентрите на земјотресите се наоѓаат на 85 километри...

26 мај, 2018 @ 11:40 часот

Нивото на Охридското Езеро е 20 сантиметри над дозволениот максимален водостој

Нивото на Охридското Езеро е 20 сантиметри над дозволениот максимален водостој, а на Дојранското Езеро е 11 сантиметри над договорениот водостој, информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Над...

23 мај, 2018 @ 11:03 часот

Во Неготино почна програма за персонална асистенција на лица со попреченост

Во Неготино започна спроведувањето на Програма за персонална асистенција на лица со попреченост. Воедно Програмата ќе се спроведува и во пет други општини: Битола, Гостивар, Куманово, Струга, Струмица...

22 мај, 2018 @ 11:24 часот

Пристигна првиот чартер лет со холандски туристи на охридскиот аеродром за оваа сезона

На охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“ денеска стигна првата група од 180 туристи од холандскиот град Ајндховен, кои организирано ќе летуваат на Охридско-струшката ривиера преку аранжманите...

11 мај, 2018 @ 15:35 часот

Галичка свадба меѓу деветте најдобри фестивали во Европа според „Њујорк Тајмс“

Магазинот „Њујорк тајмс“ одреди 9 европски фестивали кои им ги препорачува на секој турист. Меѓу нив е и нашата Галичка свадба. Според секој стандард, Галичник, Македонија, е мало место, пишува репортерот...

3 мај, 2018 @ 16:57 часот