Пратениците од внатрешноста ќе мора да патуваат секој ден до Скопје или да изнајмат стан до 400 евра

Од 1 септември пратениците од внатрешноста на државата, кои не поседуваат стан или куќа во Скопје, ќе мора да одберат дали ќе патуваат секој ден до работа со свој автомобил, за што ќе добиваат надомест...

28 август, 2018 @ 12:03 часот

Прилепчанец го загуби животот откако се судрил со камион

51-годишен жител на Прилеп го загуби животот, откако се судрил во товарно моторно возило „Даф“, соопштија од Министерството за внатрешни работи. „На 27.08.2018 година во 11,20 часот на магистралниот пат Градско...

@ 12:01 часот

Иванов упати честитка по повод празникот Успение на Пресвета Богородица

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Успение на Пресвета Богородица, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска...

@ 11:59 часот

Референдумот за промена на името ќе го следат 270 набљудувачи

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Димитров денеска имаше средба со амбасадорот Јан Петерсен, шеф на Набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР, кој го информираше како оваа меѓународна...

27 август, 2018 @ 15:00 часот

Заев на состанок со премиерите од Западен Балкан во Албанија

Премиерот Зоран Заев утре ќе учествува на неформалната средба на премиерите од Западен Балкан за регионална економска интеграција, во Драч, Албанија. На настанот ќе учествуваат и премиерите од Србија,...

26 август, 2018 @ 22:02 часот

ВМРО-ДПМНЕ се откажува од парите за референдумска кампања

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски, во своето гостување во вестите на телевизија Телма истакна дека неговата партија ќе се откаже од државните средства наменети за кампања за референдумот....

25 август, 2018 @ 17:34 часот

Димитров го посети Летниот камп по македонски јазик и култура

Mинистерот за надворешни работи Никола Димитров го посети Летниот камп по македонски јазик и култура „Ја сакам Македонија”, што во организација на Министерството за надворешни работи се одржува во...

@ 17:22 часот

Стевчо Јакимовски заработи кривична за преселените општински бараки

Кривична пријава за „бесправно градење“ против поранешниот градоначалник на општина Карпош Стевчо Јакимовски поднесе Управата за финансиска полиција. „Наместо да спречува дивоградби, градоначалникот...

23 август, 2018 @ 17:45 часот

Мицкоски: Најмала е групата на граѓани која ќе гласа „за“ Договорот со Грција

Несериозно би било доколку би се затвориле во една канцеларија и би договориле од прилика како би бил нашиот став за референдумот и би излегле два-тројца од нас и би го бранеле тој став пред јавноста....

@ 17:42 часот